Завдяки проєкту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури, УФСІ VI» у 2022 році буде завершено будівництво 125 квартир для тимчасового проживання переселенців. Про те, як формується фонд тимчасового житла в Україні та про шляхи вирішення проблем інтеграції переселенців у приймаючих громадах говорили сьогодні на «круглому столі» у Києві представники Мінреінтеграції, територіальних громад, Українського фонду соціальних інвестицій (УФСІ) та правозахисники Благодійного фонду «Право на захист».
Фонд тимчасового житла для ВПО з нуля
Питання забезпечення житлом є нагальним і найосновнішим для переселенців, більшість з яких втратили житло внаслідок бойових дій або вимушені були покинути рідну домівку, сподіваючись на кращу долю в інших містах. З 2015 року Міністерство реінтеграції тимчасово окупованих територій розпочало впровадження програм субвенцій на закупівлю житла для ВПО. У зв’язку з цим виникла гостра потреба у формуванні законодавчої бази, за якою це житло мало б розподілятися.
«Ми надавали юридичний супровід і консультації органам місцевої влади і переселенцям, які проживали у 11 громадах, з якими співпрацював Український фонд соціальних інвестицій. У співпраці з Агентством ООН у справах біженців ми допомогли ще 21 громаді розробити документи, необхідні для закупівлі тимчасового житла для переселенців та податися на програму субвенцій. Як наслідок, ці громади змогли закупити житло на більш ніж 14 мільйонів гривень»,
– зазначив Олександр Галкін, президент Благодійного фонду «Право на захист».
Починаючи з 2015 року до облаштування житла для внутрішньо переміщених осіб був залучений Український фонд соціальних інвестицій (УФСІ).
«В результаті було здано 17 житлових об’єктів, де було створено 800 місць для проживання ВПО. Зараз на території п’яти східних областей України впроваджується Проєкт УФСІ-6, спрямований на подальшу інтеграцію переселенців та створення фонду тимчасового житла»,
– сказав Олег Овчінніков, заступник виконавчого директора Українського фонду соціальних інвестицій.
У 2022 році тимчасове житло отримають близько 1000 ВПО
Загалом з 2017 по 2021 роки держава виділила понад 218 мільйонів гривень місцевим бюджетам, з яких 113 мільйонів – тільки у 2021 році. За 2017-20 роки на ці кошти придбано 340 квартир та житлових приміщень для тимчасового перебування переселенців.
«У нас є плани на придбання 340 об’єктів для забезпечення житлом більше 1000 ВПО. Ми сподіваємося, що вся субвенція буде реалізована. На наступний рік ми плануємо надати 125 мільйонів субвенцій. Також найближчим часом будуть надіслані листи до обласних адміністрації з метою формування поточної потреби, щоб вже на початку 2022 року ми змогли опрацьовувати усі пропозиції»,
– повідомив Максим Алексєєнко-Лемовський, начальник відділу з питань формування та реалізації житлової політики Департаменту соціально-гуманітарної політики та внутрішньо переміщених осіб Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій.
За його словами більше 40 % ВПО не планують повертатись до тимчасово окупованої території навіть після повноцінної її реінтеграції, тому таким важливим є впровадження інтеграційних програм для переселенців на місцях, адже питання інтеграції їх у громади є не лише проблемою держави та міжнародних партнерів, а і також місцевих громад.
При цьому не всі переселенці взагалі обізнані про існування програм надання житла на вигідних умовах.
«За даними Національного моніторингу МОМ за червень 2020 року тільки 42 % внутрішньо переміщених осіб чули про житлові програми, при цьому серед людей віком більше 60 років цей показник ще менший – 32%»,
– доповіла Мирослава Сущенко, керівниця Дніпропетровського офісу БФ «Право на захист», яка презентувала звіт щодо реалізації програми «Правова підтримка ВПО та органів місцевого самоврядування». Програма реалізовувалася протягом 2020-2021 років у рамках проєкту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури, УФСІ VI», який впроваджується Українським фондом соціальних інвестицій. Фонд фінансується Урядом Німеччини через німецький банк розвитку KreditanstaltfürWiederaufbau (KfW).
Позитивний досвід громад у реалізації проєкту
У ході “круглого столу” своїм досвідом та результатами участі у проєкті поділися представники громад.
Наразі питання створення фонду тимчасового житла є гострим для Чугуївської територіальної громади, адже саме тут були створені перші містечка компактного проживання, куди в екстреному порядку заселяли родини переселенців у 2015 році. Звісно, модульні будиночки непридатні для комфортного проживання. А більшість тих, хто досі вимушений мешкати в них, – похилі та соціально незахищені люди. На сьогодні вони досі потребують переселення в більш комфортне житло.
«Під проєкт попало приміщення загальноосвітньої школи №5, яке тепер стало сучасним та реконструйованим будинком – соціальним комфортним житлом для переселенців. Сподіваємось, що це буде сприяти їхній інтеграції у місті Чугуєві, котре за стільки років стало для цих них рідним»,
– зазначила Ірина Топоркова, начальниця управління житлово-комунального господарства та екології Чугуївської міської ради.
Позитивним досвідом участі у програмі також поділився Віктор Мерешко, заступник селищного голови з питань виконавчих органів ради Комиш-Зорянської територіальної громади:
«Вже більше року ми тісно співпрацюємо з Благодійним фондом «Право на захист» використовуючи їхні розробки, проводимо зустрічі з переселенцями з питань відсутності власного житла, умов проживання, оплати оренди житла».
Комиш-Зорянська селищна рада отримала від Українського фонду соціальних інвестицій понад 14 мільйонів гривень. Ці кошти пішли на реконструкцію будівлі дитячого садка у с. Ланцеве, яка має стати домівкою для 12 сімей переселенців.
Ще одна громада, яка гостро відчуває необхідність у розширенні житлового фонду – місто Сєвєродонецьк, адже саме тут зареєстрована найбільша в Україні кількість ВПО.
«В рамках проєкту було проведено перепланування першого поверху гуртожитку, де було облаштовано 19 окремих однокімнатних квартир. Капітальний ремонт був виконаний на суму 12,8 мільйонів гривень»,
– сказала Ольга Вітченко, заступник директора з економіки комунального підприємства «Сєвєродонецьке агентство інвестицій та розвитку». За її словами у наступному році планується також побудова багатоквартирного будинку на 250 квартир, 80% яких буде надано саме переселенцям.
Попри те, що в черзі на соціальне житло ще тисячі людей, які втратили домівки або вимушені були залишити їх через збройний конфлікт, програми УФСІ, державні субвенції та підтримка міжнародних партнерів дають надію на те, що проблема створення фонду тимчасового житла не буде загострюватися, та з кожним роком все більше людей зможуть отримати власне житло, на яке мають право за законом.
«Я сім років чекала такого житла. Я проживала у мобільному містечку Кривого рогу, а тепер я проживаю вже півроку у гуртожитку та маю особисту житлову площу. Я дуже вдячна за таке щастя, яке я отримала на схилі років. За це тепло, затишок, комфорт. «Право на захист» допомогли зібрати всі документи, медичні довідки, щоб цю квартиру отримати і заселитися у цю кімнату. Я вдячна всім, кому не байдужа доля нас, переселенців»,
– розповіла 73-річна Лідія Власенко, переселенка з Горлівки, яка тепер є щасливою власницею однокімнатної квартири у гуртожитку в Дніпрі.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: