На початку червня 2021 року команда БФ «Право на захист» провела установчі зустрічі із представниками військово-цивільних адміністрацій (ВЦА*), які долучилися до реформи територіальної організації влади. Зустрічі відбулися в селищі Сартана Маріупольського району та місті Мар’їнка Покровського району Донецької області.
Разом з укрупненням, громади отримали нові широкі повноваження в різних сферах повсякденного життя. Це організація системи надання освітніх, медичних, адміністративних, соціальних та інших послуг. Навіть у тих громадах, де головами обрали багаторічних керівників, перед владою стоять значні виклики щодо організації системної роботи нових виконавчих органів.
Під час зустрічей колеги обговорювали можливість впровадження на території громад проєкту «Забезпечення доступу до соціальних послуг у територіальних громадах вздовж лінії розмежування», який реалізується БФ «Право на захист» за підтримки УВКБ ООН. Зі слів представників ВЦА, реалізація такого проєкту стане значною допомогою для підтримки спроможності громад у сфері соціального захисту населення. Населенні пункти, які увійшли до їхнього складу, розташовані вздовж лінії розмежуванні та суттєво постраждали від збройного конфлікту. Хоча варто зазначити, що представники обидвох ВЦА мають певний досвід та напрацювання у сфері надання соціальних послуг.
«У громадах, де Указом Президента створені військово-цивільні адміністрації, виникає більше проблемних питань. Крім загальних проблем із реалізацією гарантованих Конституцією України прав на отримання соціальних послуг, у кожній такій громаді є додаткові труднощі, пов’язані з довготривалим конфліктом та браком достатньої кількості кваліфікованого персоналу. Проєкт «Забезпечення доступу до соціальних послуг у територіальних громадах вздовж лінії розмежування» дозволить вибраним ВЦА створити дієву та ефективну систему надання соціальних послуг у громаді якісно та у визначені Законом України терміни. »
– розповідає координатор із питань децентралізації БФ «Право на захист» Олег Любимов
Результатом зустрічей стало підписання меморандуму про подальшу взаємодію та співпрацю із керівниками ВЦА. Далі буде дуже кропітка робота — створення робочих груп, проведення оцінювання потреб у громадах, створення проєктної моделі соціальних послуг та, власне, її впровадження.
* У процесі децентралізації до складу Мар’їнської ВЦА ввійшли вісім рад, що об`єдналися (17 населених пунктів), до Сартанської ВЦА — сім рад (18 населених пунктів), певна частина з яких розташована близько до лінії зіткнення.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: