Проблема інтеграції ВПО не втрачає своєї актуальності навіть попри значну кількість заходів з боку держави, які спрямовані на забезпечення адаптації переселенців. Для підтримки осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах, на рівні громад, зокрема, розробляються спеціальні програми соціального захисту населення.

Проблеми інтеграції ВПО. Прописка
Однією з актуальних проблем для ВПО залишається питання «прописки». Реєстрація місця проживання все ще визначає доступ до більшості державних послуг, участі в місцевих програмах та отриманні пільг.
Наразі переважна більшість ВПО не має зареєстрованого місця проживання у своїй новій громаді. Проте бажання отримати реєстрацію на новому місці проживання в них є. Основною причиною неможливості зміни «прописки» є відсутність житла, в якому особа змогла б зареєструватись. І ця позиція є абсолютно логічною.
Так, здебільшого ВПО не змінюють зареєстроване місце проживання через появу можливих складнощів під час перетину лінії розмежування та продажу нерухомого майна на тимчасово окупованих територіях. Також неготовність змінювати адресу реєстрації пов’язана зі страхом втратити гарантії та пільги. Таким чином, ВПО без реєстрації на новому місці проживання позбавляють себе можливості місцевих соціальних гарантій та участі в програмах. Єдине, що залишається – це право на соціальні виплати для ВПО, які й до того ж мають тимчасовий характер.

Місцеві програми для інтеграції ВПО
Такі програми існують, зокрема, у сфері культури, житла, громадського здоров’я, соціального захисту, підтримки здобуття освіти тощо. Вони затверджуються органом місцевого самоврядування та фінансуються з місцевого бюджету.
Звичайно, головною потребою ВПО на сьомому році конфлікту на сході залишаються саме житлові програми. Також високий рівень інтересу існує до сфери соціального захисту, охорони здоров’я, освіти, науки, підтримки малого бізнесу. Але, на жаль, внутрішньо переміщені особи дуже часто залишаються вилученими з процесу розроблення, обговорення та узгодження місцевих програм.
Ми у БФ «Право на захист» працюємо над зміною підходів до забезпечення включеності переселенців у життя громад, інтеграції ВПО, доступі до місцевих програм та використання інструментів локальної демократії й низки інших можливостей.
Головним інструментом, який може допомогти вирішити проблемні питання інтеграції ВПО, є формування ініціативних груп переселенців та подальше створення Консультаційної ради ВПО. Вона може працювати як консультативно-дорадчий орган і займатися питанням реалізації державної та місцевої політики у сфері захисту ВПО, сприяти їхній інтеграції та надавати підтримку приймаючій територіальній громаді. За основу підходу ми беремо модель Консультаційної ради, створеної в Запоріжжі, яка ефективно працює вже другий рік поспіль.
Обмін досвідом та поширення успішних практик залишаються одними з важливих напрямів нашої роботи. До прикладу, 11 червня спеціалісти БФ «Право на захист» організували онлайн-зустріч для ініціативних груп внутрішньо переміщених осіб Дніпропетровської, Запорізької та Донецької областей. Центральною темою події став обмін досвідом щодо інтеграції переселенців у життя громад. До заходу долучилися 18 ініціативних ВПО з 15 ОТГ.

Метою таких заходів є обмін досвідом та практиками щодо формування ініціативних груп ВПО з їх подальшою формалізацією на місцевому рівні та створенням Консультаційної ради ВПО. Зокрема, під час заходу 11 червня представники Консультаційної Ради ВПО м. Запоріжжя поділились досвідом створення, реалізації діяльності, а також успішними практиками взаємодії Ради та органів місцевого самоврядування. Під час заходу учасники дізналися про передумови створення Консультаційної ради ВПО, формування її складу та діяльність, а також шляхи мотивації членів ради.
За результатами заходу було домовлено про подальшу взаємодію спеціалістів БФ «Право на захист» з ініціативними групами ВПО та органами місцевого самоврядування. Співпраця передбачається в напрямі створення консультативно-дорадчого органу та подальшого лобіювання інтересів ВПО на місцевому рівні, у тому числі шляхом розроблення та ратифікації Місцевих цільових програм.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: