Зробити пожертву
Укр / Eng
18.06.21

У травні БФ «Право на захист» за підтримки УВКБ ООН розпочав роботу над проєктом «Забезпечення доступу до соціальних послуг у об’єднаних територіальних громадах (ОТГ) вздовж лінії розмежування». Його мета — підтримати новоутворені в процесі децентралізації громади. Йдеться про створення Соціального паспорту громади та допомогу у формуванні дієвої та ефективної системи надання соціальних послуг для новоутворених громад з урахуванням їхніх особливостей: бюджет, вплив збройного конфлікту,брак повноцінних органів місцевого самоврядування тощо.

Україна завершила процес зміни адміністративно-територіального устрою всередині 2020 року. Унаслідок укрупнення ОТГ утворилися нові адміністративні одиниці: 1469 територіальних громад, 119 районів у 24 областях. Донецька область (підконтрольна (ПУТ) і непідконтрольна (НПУТ) уряду територія України) налічує 46 територіальних громад, 8 районів. Луганська область (ПУТ, НПУТ) — 28 територіальних громад, 4 райони.

БФ «Право на захист» розпочав новий проєкт із допомоги ОТГ

У районах уздовж «лінії розмежування», що постраждали внаслідок конфлікту, децентралізація минула зі значними перешкодами та за несприятливих обставин. Рішення не включати 10 громад Донецької та 8 громад Луганської областей до місцевих виборів (листопад 2020 р.) створило подвійний виклик для цих територій.

По-перше, з міркувань безпеки ними керують військово-цивільні адміністрації (ВЦА), які мають забезпечити національну безпеку та оборону, а також виконувати функції органів місцевого самоврядування.

По-друге, до кінця січня 2021 року ВЦА не мали законних повноважень виконувати такі основні обов’язки, як управління земельними ділянками, власністю громади або співвласністю, створення та управління центрами адміністративних послуг, виконання угод про співпрацю між громадами тощо. Нещодавно цю законодавчу прогалину було усунуто, однак як ВЦА, так і ОТГ все ще потребують деяку кількість часу та підтримки в адаптації до децентралізації влади, тоді як відповідальність за соціальний захист найбільш вразливих верств населення вже є передається їм на папері.

Розповідає координатор із питань децентралізації Олег Любимов: «У громадах, де Указом Президента створені військово-цивільні адміністрації, виникає більше проблемних питань. Крім загальних проблем із реалізацією гарантованих Конституцією України прав на отримання соціальних послуг, у кожній такій громаді є додаткові труднощі, пов’язані з довготривалим конфліктом та браком достатньої кількості кваліфікованого персоналу. Проєкт «Забезпечення доступу до соціальних послуг у територіальних громадах вздовж лінії розмежування» дасть змогу вибраним ВЦА створити дієву та ефективну систему надання соціальних послуг у громаді якісно та у визначені Законом України терміни».

Робота над новим проєктом передбачає кілька етапів:

  • дослідження поточної ситуації (анкетування представників влади на місцях, проведення фокус-груп, опитування отримувачів соціальних послуг).
  • надання методичної допомоги (розроблення проєктів розпорядчих та організаційних документів, проведення комплексу навчально-практичних семінарів та тренінгів, надання консультацій).
  • юридичний та методичний супровід під час створення основних підрозділів соціального захисту місцевих органів влади в кожній конкретній громаді.

На початку червня команди БФ «Право на захист» почали процес підписання меморандумів про співпрацю з Нижньогірською й Теплівською ОТГ, а також із Мар’їнською та Сартанською ВЦА.

Олена Грекова, керівниця сєвєродонецького офісу БФ «Право на захист» наголосила:

«Нові громади мають навчитися вибудовувати всі сфери життя. Робота з ними буде тяжкою, але цікавою. Для нас ці території не стали відкриттям, ми вже давно співпрацюємо з їхніми активістами, органами місцевої влади. Нам відомі і проблеми, і виклики. Тож, сподіваємося, наша подальша спільна робота буде спрямована на розвиток громад та матиме успіх».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: