Зробити пожертву
Укр / Eng
22.12.21

За оцінками УВКБ ООН, близько 69400 дітей, народжених на непідконтрольних уряду України районах Донецької та Луганської областей, ще не отримали свідоцтва про народження в Україні державного зразка. 

Про це та інші проблеми, пов’язані з реєстрацією народжень та смертей на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей і в Криму, говорили на круглому столі, організованому Агентством у справах біженців (УВКБ ООН), Благодійним фондом «Право на захист» та громадською організацією «Десяте квітня».

Громадянство поза контролем. Круглий стіл про нагальні проблеми з реєстрацією фактів народження та смерті на ТОТ

У заході взяли участь особисто або онлайн представники компетентних центральних та місцевих органів влади, комітету Верховної Ради України з прав людини, представники суддівського корпусу, відповідальних державних установ, офісу Уповноваженого ВРУ з прав людини, а також міжнародних та національних неурядових організацій, які опікуються правами мешканців тимчасово окупованих територій (далі – ТОТ). 

Незареєстроване народження особи в подальшому призводить до ускладнень при підтвердженні громадянства України, можливо, до втрати громадянства взагалі. Забезпечення доступу до правосуддя, до адміністративних та інших державних послуг для мешканців ОРДЛО та ТОТ АРК є важливою складовою реінтеграції окупованих територій. 

Благодійний фонд «Право на захист» підготував інформаційну довідку щодо стану доступу мешканців ТОТ, зокрема Донецької та Луганської областей, до комплексної послуги єМалятко. З червня 2021 року особи, які проживають на ТОТ, можуть за наявності електронного підпису (ЕПЦ/КЕП) не виїжджаючи з непідконтрольних територій встановити факт народження дитини в «Електронному суді» та звернутись на порталі «Дія» за послугою єМалятко, що дозволить здійснити реєстрацію народження дитини. 

Громадянство поза контролем. Круглий стіл про нагальні проблеми з реєстрацією фактів народження та смерті на ТОТ

«Хоча десятки таких заяв про встановлення фактів народження на ТОТ розглядаються в системі «Електронний суд» в Донецькій та Луганській областях, там зареєстровано народження тільки 6 дітей в межах даної процедури. За послугою єМалятко на підставі судового рішення про встановлення факту народження на ТОТ, наразі звернулось більше 30 заявників в межах всієї країни»,

– зазначила правовий аналітик Благодійного фонду «Право на захист» Ксенія Карагяур.

На круглому столі також обговорили шляхи вирішення таких проблем, як неінформованість населення та відсутність можливості отримати ЕЦП/КЕП та відсутність обліку ефективності процедури (Електронний суд та єМалятко) для мешканців ТОТ.

ГО «Десяте квітня» презентували результати дослідження щодо доступу до правосуддя для мешканців ТОТ Автономної Республіки Крим. Зокрема, основними складнощами при зверненні кримчан до суду із заявою про встановлення факту народження або смерті на ТОТ, респонденти вказали затягування справ і допущення помилок в судовому рішенні (з 177 респондентів, які звертались з питань встановлення фактів народження/смерті – 26 та 14 відповідно). 

Громадянство поза контролем. Круглий стіл про нагальні проблеми з реєстрацією фактів народження та смерті на ТОТ

Складність сучасної процедури реєстрації народження на ТОТ викликана необхідністю спочатку встановити факт, який має юридичне значення, в судовому порядку. Зусилля, направлені на спрощення існуючої процедури, зокрема запровадження адміністративної процедури (без встановлення факту в судовому порядку), докладаються експертним середовищем з початку конфлікту, питання вкотре обговорюється на найвищому рівні. 

Проєкт «Правова допомога особам без громадянства в Україні» реалізується за підтримки Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: