Пропонуємо до вашої уваги моніторинговий звіт «Перетин лінії розмежування через КПВВ» за серпень 2021 року, підготовлений БФ «Право на захист» на основі даних, зібраних під час моніторингу ситуації на КПВВ.
Більше статистичних даних можна знайти за посиланням.
- У серпні 2021 року перетин лінії розмежування здійснювався лише через два з семи КПВВ: «Новотроїцьке» в Донецькій області та «Станиця Луганська» у Луганській області. Кількість перетинів залишилася значно меншою в порівнянні з періодом до введення карантинних обмежень. У цьому місяці, згідно з даними Операції Об’єднаних сил і моніторингу БФ «Право на Захист», кількість людей, які перетнули лінію розмежування залишилася без суттєвої різниці у порівнянні з липнем: понад 70 000 осіб перетнули лінію розмежування. Інші п’ять КПВВ залишаються закритими з боку непідконтрольних територій України (НПУТ) з липня 2020. Представники збройних формувань на НПУТ обґрунтовують закриття пунктів пропуску заходами з протидії поширенню COVID-19.
- Постанова №787 від 28 липня 2021 року набрала чинності 5 серпня 2021 року. Вона зобов’язує всіх громадян України, іноземців та осіб без громадянства до самоізоляції протягом 10 днів, за виключенням осіб певних категорій. Встановлення застосунку «Вдома» знову стало обов’язковим (вперше з травня 2021 року). Якщо ті, хто перетинає лінію розмежування в бік підконтрольної території не мали смартфона або не могли встановити застосунок «Вдома», вони були зобов‘язані пройти обсервацію у спеціальному медичному закладі. Якщо особа, що перетинає лінію розмежування з непідконтрольної території отримала запрошення на вакцинацію від COVID-19 в Україні, то в такому випадку самоізоляція не потрібна.
- Протягом серпня 9029 вразливих осіб похилого віку були перевезені через КПВВ «Станиця Луганська» на електромобілі, наданому НУО «Проліска».
- У серпні на КПВВ «Новотроїцьке» 51% (1139) людей, які перетинали до ПУТ, зробили тести на COVID-19, тоді як на КПВВ «Станиця Луганська» – 8 % (2289). Водночас у Донецькій області на обсервацію було направлено 109 осіб, усі вони або взагалі не мали телефону, або мали неактуальну модель телефону, на який неможливо встановити застосунок «Вдома». У Луганській області досі немає закладу для обсервації.
- Після ухвалення Постанови №787 люди почали поставати перед труднощами під час обсервації у смт Гостре. Починаючи з 6 серпня БФ «Право на захист» почав моніторинг ситуації та умови обсервації у закладі. В той час там було відсутнє харчування. Ситуацію вдалося вирішити лише 18 серпня після втручання гуманітарної місії «Проліска». Крім того, ПЛР-тести проводились лише вівторками. Це означало, що для того, щоб пройти тест, людям доводилося чекати близько тижня до прибуття лікарів для збору матеріалу.
- З огляду на підвищення попиту на мобільні телефони, продавці додали опціональні платні послуги для телефонів та не повідомляли про це покупців. Ця проблема була вирішена після втручання БФ «Право на захист».
- Загальна кількість перетинів у серпні 2021 року становила 90860 осіб. Майже 94% усіх людей, які перетинали між лінію розмежування в обидва боки у серпні зробили це через КПВВ «Станиця Луганська». У Донецькій області 2612 особі було отримали можливість здійснити перетин в бік підконтрольної території (ПУТ) та 3205 в бік непідконтрольної території (НПУТ). У Луганській області 42375 осіб перетнули лінію розмежування в напрямку до ПУТ та 42668 в напрямку до НПУТ.
Звіт містить інформацію, зібрану БФ «Право на захист» в межах опитування, що регулярно проводиться з червня 2017 року на КПВВ, розташованих в Донецькій («Майорське», «Мар’їнка», «Гнутове» та «Новотроїцьке») та Луганській («Станиця Луганська») областях (наразі – на двох працюючих КПВВ, «Станиця Луганська» та «Новотроїцьке»). Опитування є частиною моніторингу порушення прав населення, постраждалого внаслідок конфлікту, та проводиться в межах проекту «Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам», що реалізується БФ «Право на захист» за підтримки Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН). Метою опитування є з’ясування причин, умов та ризиків перетину лінії розмежування через КПВВ. Зібрана під час опитування інформація допоможе визначити потреби, прогалини та тенденції, а також забезпечити доказову базу для подальшої адвокаційної діяльності та захисту прав бенефіціарів.
Звіт доступний для завантаження
українською
та англійською
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: