Зробити пожертву
Укр / Eng
17.01.22

Пропонуємо до вашої уваги звіт про умови перетину КПВВ та МПП за грудень 2021 року, підготовлений БФ «Право на захист» на основі даних, зібраних під час моніторингу ситуації на контрольних пунктах в’їзду-виїзду (КПВВ) у Донецькій та Луганській областях, а також на міжнародних/міждержавних пунктах пропуску (МПП) «Мілове» та «Гоптівка». Метою опитування є збір інформації про складнощі та проблеми з якими стикаються громадяни під час перетину пропускних пунктів, що знаходяться на лінії розмежування та на кордоні з РФ.

Більше статистичних даних можна знайти за посиланням.      

ПЕРЕТИН ЛІНІЇ РОЗМЕЖУВАННЯ.

Огляд та результати опитування на КПВВ у грудні 2021 року

  • У 2021 році з двох сторін на лінії розмежування були відкриті лише два з семи пунктів в’їзду-виїзду: «Новотроїцьке» в Донецькій області – два дні на тиждень, і «Станиця Луганська»в Луганській області – сім днів на тиждень. Кількість перетинів у 2021 році була на рівні значно нижчому, ніж за період до COVID-19. У грудні 2021 року кількість перетинів через КПВВ «Новотроїцьке» становила 3 163, що складає лише 1,3 відсотка від кількості перетинів у грудні 2019 року. Схожа ситуація була і на КПВВ «Станиця Луганська», де в грудні 2021 року було 55 010 перетинів, що становить 16,7 відсотка у порівнянні з груднем 2019 року. Де-факто влада НПУТ вважає такі обмеження за необхідний захід для протидії поширенню COVID-19.
ЗВІТ: "Опитування громадян про умови перетину КПВВ та МПП". Грудень 2021
  • 29 грудня Кабінет міністрів України скасував зобов’язання щодо встановлення застосунку Вдома та проходження самоізоляції для людей, які перетинають КПВВ до ПУТ. Це також означає, що проходження обсервації в державній установі більше не є обов’язковим, як це було для людей, які не змогли встановити застосунок «Вдома». Водночас все ще діють обмеження на перетин КПВВ на стороні НПУТ.
  • На КПВВ «Новотроїцьке» розпочався ремонт інфраструктури: новий модуль для пішоходів вже працює, а незабаром має з’явитися ще один. У листопаді на КПВВ «Станиця Луганська» завершилося покращення інфраструктури: з’явилися нові модулі, необхідне обладнання та нові сканери багажу. Крім того, на КПВВ «Мар’їнка» буде побудовано новий центр з надання адміністративних послуг.
  • З листопада люди не можуть зареєструватися на веб-сайті СБУ для отримання дозволів на перетин лінії розмежування до ПУТ, проте існуючі облікові записи доступні для подання. Ця проблема підсилює актуальність запиту БФ «Право на захист», надісланого 30 грудня 2021 року до КМУ щодо скасування зобов’язання на отримання особою дозволу на перетин лінії розмежування як надмірно обмежувального та неконституційного.
ЗВІТ: "Опитування громадян про умови перетину КПВВ та МПП". Грудень 2021

В ОБХІД ЛІНІЇ РОЗМЕЖУВАННЯ.

Огляд та результати опитування на МПП у грудні 2021

  • У грудні, 48 відсотків респондентів на МПП «Мілове» та «Гоптівка» були жителями НПУТ Донецької області, в той час як 24 відсотки були жителями НПУТ Луганської області. Інші 28 відсотків були мешканцями ПУТ Донецької, Луганської та інших областей України. Згідно зі статистикою ДПСУ, кількість перетинів МПП «Мілове» у 2021 році збільшилася вдвічі, у порівнянні з 2020 роком, але на МПП «Гоптівка» ситуація не змінилася. Так, у 2020 році на МПП «Мілове» кількість перетинів становила 277 000, в той час, як у 2021 році було 548964 перетинів. На МПП «Гоптівка»  зафіксовано 960800 у 2020 році та 925705 у 2021.
  • Встановлення застосунку «Вдома» вже не є обов’язковим для тих, хто перетинає КПВВ, але для подорожніх на МПП  це досі обов’язкова вимога. Відсутність безкоштовних тестів на COVID-19 на обох МПП ускладнює процес перетину. Таким чином, у грудні на МПП «Мілове» 39 осіб було відправлено на обсервацію. Більшість з них були літні люди, хто не зміг встановити застосунок «Вдома» або зробити платний тест на COVID-19.
ЗВІТ: "Опитування громадян про умови перетину КПВВ та МПП". Грудень 2021
  • 21 грудня УВКБ ООН успішно завершило ремонтні роботи на МПП «Мілове» для підвищення безпеки та забезпечення гідних умов очікування. Проєкт було реалізовано завдяки співпраці УВКБ ООН в Україні з Військово-цивільною адміністрацією Луганської області. Проєкт покращить умови очікування на МПП «Мілове», що підвищить безпеку та забезпечить гідні умови для подорожніх.
R2P logo Ukrainian

Звіт доступний для завантаження

українською та

англійською

Звіт містить інформацію, зібрану БФ «Право на захист» в межах опитування, що регулярно проводиться з червня 2017 року на КПВВ, розташованих в Донецькій («Майорське», «Мар’їнка», «Гнутове» та «Новотроїцьке») та Луганській («Станиця Луганська») областях, а з серпня 2021 року також на МПП «Мілове» у Луганській області та МПП «Гоптівка» у Харківській області.

Опитування є частиною моніторингу порушення прав населення, постраждалого внаслідок конфлікту, та проводиться в межах проєкту «Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам», що реалізується БФ «Право на захист» за підтримки Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН). Метою опитування є з’ясування причин, умов та ризиків перетину лінії розмежування та державного кордону через КПВВ та МПП. Зібрана під час опитування інформація допоможе визначити потреби, прогалини та тенденції, а також забезпечити доказову базу для подальшої адвокаційної діяльності та захисту прав бенефіціарів.

УВКБ ООН та БФ «Право на захист» вдячні за щедру підтримку, надану донорами, включно з Європейською Комісією з питань гуманітарної допомоги та цивільного захисту (ECHO); Урядів Канади, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Кореї, Литви, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Швеції, Швейцарії, Великої Британії, Сполучених Штатів Америки (PRM) а також кожною особою, яка жертвує кошти через інші приватні асоціації УВКБ ООН, такі як «EspañaconACNUR» (Іспанія) та «UNOFlüchtlingshilfe» (Німеччина).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: