Пропонуємо до вашої уваги моніторинговий звіт «Перетин лінії розмежування» за листопад 2021 року, підготовлений БФ «Право на захист» на основі даних, зібраних під час моніторингу ситуації на Контрольних пунктах в’їзду-виїзду (КПВВ) у Донецькій та Луганській областях, а також на МПП «Міловое» та «Гоптівка» на кордоні з РФ.
Більше статистичних даних можна знайти за посиланням.
Результати опитування на КПВВ
- 5 листопада перетин лінії розмежування в Луганській області було призупинено на кілька годин через обстріл поблизу КПВВ «Станиця Луганська». Це один з двох КПВВ, які відкриті по обидва боки лінії розмежування. 24 листопада також відбувся обстріл КПВВ «Мар’їнка», на якому перетин з боку НКУТ дозволений лише у виняткових випадках. У листопаді звітовано про 14 таких перетинів (за даними ДПСУ).
- Минулого місяця вперше відсоток респондентів, які повідомили про занепокоєння, був вище на КПВВ «Станиця Луганська» ніж на КПВВ «Новотроїцьке» в Донецькій області. Частка таких респондентів на КПВВ «Станиця Луганська» виросла з однієї восьмої у вересні до однієї четвертої у жовтні та листопаді. Підвищений рівень занепокоєння в Луганській області, ймовірно, корелює з тимчасовими обмеженнями спрямованими на протидію поширення COVID-19, що діяли на НПУТ у Луганської області з 9 жовтня до 11 листопада та повернеться до попереднього рівня вересня у грудні.
- КПВВ «Станиця Луганська» зазвичай працює щодня. Натомість рух у Донецькій області більш обмежений. КПВВ «Новотроїцьке» працює лише два дні на тиждень, і жителі повинні за два тижні отримати дозвіл від де-факто влади на НПУТ Донецької області, надавши гуманітарне обґрунтування свого запиту.
- У листопаді тестування на COVID-19 пройшли 737 осіб, або 55% тих, хто потрапив на ПУТ через КПВВ «Новотроїцьке», та 2312 осіб, що становить 14% тих, хто перетнули КПВВ «Станиця Луганська». Всі протестовані не могли встановити застосунок «Вдома» на свої телефони, що є гострою проблемою для людей, які перетинають лінію зіткнення до ПУТ, особливо для людей у віці 60+ та людей із серйозними захворюваннями.
- Щоб дістатися ПУТ, багато жителів НПУТ обирають виснажливу подорож через міжнародні/міждержавні пункти пропуску, ніж перетинати лінію розмежування. Вони перетинають кордон до або з України через МПП «Мілове» у Луганській області або МПП «Гоптівка» у Харківській області, оскільки перетин лінії розмежування наразі можливий лише через два КПВВ – Новотроїцьке у Донецькій області та Станиця Луганська у Луганській області, на яких також діють різні обмеження.
Результати опитування на МПП
- Згідно з опитуванням, у листопаді МПП «Гоптівка» та «Мілове» перетнули більше жителів НПУТ Донецької області, ніж Луганської. Не дивлячись на вибірковість опитування, можна зробити попередні висновки, що більша кількість перетинів мешканцями НПУТ Донецької області корелює з більш жорсткими обмеженнями на КПВВ «Новотроїцьке».
- Відстані подорожей інколи дуже значні. Деякі респонденти відповіли, що аби дістатися з НПУТ до ПУТ через МПП, вони були вимушені подолати 1300 км, а це приблизна відстань від Донецька до Львова.
- Через відсутність транспорту на МПП «Гоптівка» між українським та російським пунктами пропуску, люди вимушені пішки долати відстань 1.2 км. Це особливо важко для літніх людей, осіб, що мають серйозні захворювання або пішоходів з великою кількістю багажу.
- Майже всі респонденти (95%) відповіли, що вартість поїздки зазвичай становить від 1000 до 2000 грн ($34-68) в один бік. Інші відповіли, що витратили від 3000 до 4000 грн ($109-143) за подорож.
- На МПП «Гоптівка» залишається потреба в укриттях від негоди та місцях, де люди зможуть присісти в очікуванні автобусів, що може тривати до трьох годин.
- На пункті пропуску Мілове продовжуються роботи по встановленню укриттів та збірних модулів, профінансовані УВКБ ООН.
Звіт доступний для завантаження
українською та
англійською
Звіт містить інформацію, зібрану БФ «Право на захист» в межах опитування, що регулярно проводиться з червня 2017 року на КПВВ, розташованих в Донецькій («Майорське», «Мар’їнка», «Гнутове» та «Новотроїцьке») та Луганській («Станиця Луганська») областях. Опитування є частиною моніторингу порушення прав населення, постраждалого внаслідок конфлікту, та проводиться в межах проекту «Адвокація та правова допомога внутрішньо переміщеним особам», що реалізується БФ «Право на захист» за підтримки Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН). Метою опитування є з’ясування причин, умов та ризиків перетину лінії розмежування через КПВВ. Зібрана під час опитування інформація допоможе визначити потреби, прогалини та тенденції, а також забезпечити доказову базу для подальшої адвокаційної діяльності та захисту прав бенефіціарів.
УВКБ ООН та БФ «Право на захист» вдячні за щедру підтримку, надану донорами, включно з Європейською Комісією з питань гуманітарної допомоги та цивільного захисту (ECHO); Урядів Канади, Данії, Естонії, Фінляндії, Франції, Німеччини, Італії, Японії, Кореї, Литви, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Швеції, Швейцарії, Великої Британії, Сполучених Штатів Америки (PRM) а також кожною особою, яка жертвує кошти через інші приватні асоціації УВКБ ООН, такі як «EspañaconACNUR» (Іспанія) та «UNOFlüchtlingshilfe» (Німеччина).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: