Зробити пожертву
Укр / Eng
03.02.22

Наш регіональний юрист Беретелі Руслан поділився цікавим досвідом роботи над складною справи родини ВПО, які перемістилися з тимчасово окупованих територій.


Над справою працювали одразу декілька офісів Благодійного фонду «Право на захист».

Руслан Беретелі про становище та права ромської спільноти в Україні

«З початком нового року потроху закриваємо справи, що перейшли «у спадок» із минулого. Зараз працюємо над оформленням паспорта літньому чоловіку, який загубив його, приїхавши вирішувати справи щодо своєї пенсії, а також над отриманням опіки над малолітньою дитиною для багатодітної родини з Красногорівки. Та є одна справа, яку вже завершили успішно, і це дає надію на не менш продуктивний та багатий на перемоги рік. Бо все ж таки, завдяки подібним справам не тільки люди отримують вкрай важливу допомогу, а й у нас з’являється підґрунтя для роздумів щодо правозастосовної практики»,


розповідає Руслан.

З проблемою в постановці на облік внутрішньо переміщеної особи (ВПО) в інтересах свого неповнолітнього сина, що є дитиною з інвалідністю, нещодавно звернулась жінка, яка переїхала з Донецька до Маріуполя. Її також цікавило отримання відповідної довідки.

Відсутність відповідного статусу могла стати не аби якою перешкодою при проходженні необхідних медичних обстежень для підтвердження інвалідності дитини і отримання необхідного медичного та санаторного лікування на території, підконтрольній уряду України. Син нашої клієнтки, після багатьох років лікування, лише нещодавно почав самостійно ходити. До того ж, ця дитина з обмеженими можливостями не єдина в сім’ї.

Основним «каменем спотикання» для державних службовців було те, що хлопець після отримання паспорту громадянина України, не мав реєстрації за місцем проживання в своєму місті на окупованій території, – відповідно, не мав можливості довести, що він з початку збройного конфлікту постійно проживав на непідконтрольній території та виїхав звідти лише у жовтні 2021р. Зазначимо, що мама та молодший син мали реєстрацію і отримали довідки ВПО, а старший син, який постійно жив разом із ними, не мав, і, відповідно, залишився без довідки.

На прийомі у фахівця одного з місцевих підрозділів служби соціального захисту населення дитині усно, в категоричній формі, було надано відмову у взятті на облік внутрішньо переміщених осіб, бо «не побачили» доказів постійного проживання на НКУУТ. Хоча повинні були взяти документи до роботи, після чого керівник у 15-ти денний термін має прийняти обґрунтоване законне рішення відповідно до наявних у заявника документів, що підтверджують проживання на окупованій території.

За телефонами гарячої лінії родина звернулась по допомогу до Маріупольського офісу БФ «Право на захист». Хлопця з мамою запросили на особистий прийом, де після ґрунтовного аналізу ситуації адвокат Галемський Сергій (Сергей Галемский) надав змістовну консультацію, та розпочався процес надання безпосередньо правничої допомоги. 

Юристка Ірина Ніколенко склала заяву до УСЗН, надала перелік необхідних документів та склала запити до відповідних інстанцій на підтвердження правової позиції у справі нашого бенефіціара.

Ситуацію додатково ускладнювала ще й та обставина, що більшість документів на підтвердження постійного проживання на НКУУТ, були видані владою ОРДЛО та до уваги при прийнятті рішення не брались.

На щоденній нараді фахівців Маріупольського та Курахівського офісів з’ясували, що і у колег, які обслуговують Мар’їнський, Покровський та де-які інші райони Донецької області, теж виникають аналогічні ситуації, тож вирішили обговорити цю проблему безпосередньо з керівництвом Департаменту соціального захисту населення Донецької області.

Отримати статус ВПО для дитини з інвалідністю. Історія сім’ї з ТОТ

На нараді, яка пройшла з використанням засобів відеозв’язку, юрист Курахівського офісу Беретелі Руслан обговорив з керівництвом Департаменту соціального захисту  Донецької області це питання на предмет розробки методичних рекомендацій для практичного використання на місцях. За результатами наради дійшли спільної думки, що потрібен усталений алгоритм у підходах для вирішення подібних ситуацій.

Начальник відділу ВПО ДСЗН зв’язався з колегами з департаменту освіти, які підтвердили наявність інформації в електронних реєстрах, що наш хлопець навчався у донецькій школі ще до початку конфлікту, тобто постійно там проживав. Ця інформація та відомості, що містились у наданих родиною документах, стали достатньою підставою для прийняти рішення на користь бенефіціара.

Отримання довідки ВПО відкриває шлях і до матеріальної підтримки державою тих, хто цього конче потребує.

Дякуємо керівництву Департаменту соціального захисту населення Донецької області за оперативність та відсутність зайвої бюрократії.

Отримати статус ВПО для дитини з інвалідністю. Історія сім’ї з ТОТ

Дякуємо колегам за наполегливість,
оперативність та добре серце!