Зробити пожертву
Укр / Eng
02.03.21

26 лютого 2021 року набув чинності Закон «Про внесення змін до Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв’язку з порушенням строків їх виплати». Завдяки йому розширюється перелік видів доходів, за порушення строків виплати яких має нараховуватися та сплачуватися компенсація, а також змінюються джерела виплати компенсації.

У попередній редакції Закону доходами вважали грошові доходи громадян, які багаторазово одержуються на території України. Закон мав не вичерпний перелік видів доходів, але був дуже лаконічний: 1) пенсії; 2) соціальні виплати; 3) стипендії; 4) заробітна плата (грошове забезпечення) тощо.

В оновленій ітерації визначення доходів змін не зазнало, але перелік їх видів відтепер доповнений та вичерпний: 

  1. пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством); 
  2. соціальні виплати; 
  3. стипендії; 
  4. заробітна плата (грошове забезпечення); 
  5. сума індексації грошових доходів громадян; 
  6. суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я; 
  7. суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Джерела виплати компенсації також зазнали змін. Відтепер компенсації виплачує Фонд соціального страхування України (ФССУ), утворений після з злиття Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності. ФССУ розпочав роботу 1 серпня 2017 року.

Роботодавці усіх форм власності, а також Пенсійний фонд України, ФССУ, Фонд загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття тощо, зобов’язані вчасно та в повному обсязі виплачувати заробітну плату, пенсії, соціальні виплати, стипендії та інші доходи. Але зазвичай вони забувають або вдають, що забувають, що ця вимога законодавства зобов’язує їх виплатити компенсацію втрати частини цих доходів у зв’язку з несвоєчасною її виплатою.

Під соціальними виплати слід розуміти допомогу сім’ям із дітьми; державну соціальну допомогу інвалідам з дитинства та дітям-інвалідам; допомогу по безробіттю; матеріальну допомогу у період професійної підготовки; перепідготовки або підвищення кваліфікації безробітного; допомогу по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною); допомогу по вагітності та пологах; щомісячну грошова сума в разі часткової чи повної втрати працездатності; що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання; допомогу дитині; яка має інвалідність від народження внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності тощо.

Тож закликаємо знати і відстоювати власні права!

У разі виникнення запитань щодо порушення ваших прав телефонуйте за номерами «гарячої лінії» БФ «Право на захист». Вона працює з понеділка по п’ятницю з 9:00 до 18:00:


UNHCR Ukraine – Aгентство ООН у справах біженців в Україні

Читайте також: