Зробити пожертву
Укр / Eng
09.02.21

З початку введення карантину для багатьох переселенців постало питання: як надалі нараховуватиметься адресна допомога? Оскільки багато її отримувачів це особи з групи ризику, то за умов карантину вони не мали можливості зробити це самотужки.

На щастя, держава в цьому питанні пішла назустріч громадянам — і в нормативно-правові акти були внесені зміни, згідно з якими адресна допомога на період карантину та плюс 30 днів після нього автоматично продовжується.

На час карантину призупинена дія норми, за якою внутрішньо переміщеній особі, яка перебуває на тимчасово окупованій території (ТОТ) понад 60 днів, зупиняють нарахування допомоги.

Тож якщо у внутрішньо переміщеної особи змінились обставини — і вона претендує на більшу суму адресної допомоги, то після закінчення карантину людина може подати документи на перерахунок суми виплат із моменту виникнення нових обставин.

Однак ця норма діє в обидві сторони, тобто якщо під час карантину  змінились обставини і адресна допомога була нарахована у більшому об’ємі ніж мало бути, то після карантину буде здійснено перерахунок і отримувачу доведеться повернути надмірно сплачені кошти.

Hromada адресна допомога

Але є і негативні моменти в цій історії. З початку 2021 року адресна допомога надаватиметься за новими правилами. З 1 січня заява разом із необхідними документами приймається лише, якщо її надіслано поштою або в електронній формі через офіційний сайт Мінсоцполітики.

Крім того, у профільній постанові написано, що особа може подати документи посадовим особам виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади або в ЦНАП.

На папері все виглядає ніби прозоро, однак незрозуміло, як буде відбуватися процедура насправді. Адже ЦНАПи такі документи не приймають, а щоб подати документи до представників об’єднаної територіальної громади (ОТГ), потрібно, аби ОТГ було під’єднано до спеціального порталу «Соціальна громада». Згідно з наявними даними станом на сьогодні в Україні сформовано орієнтовно 1,5 тис. ОТГ, з них до порталу «Соціальна Громада» під’єднано лише до 500 громад.

адресна допомога соціальна громада ОТГ
Так виглядає заставка застосунку “Соціальна громада”. Зображення взяте з сайту Запорізької обласної держадміністрації

То ж що ми маємо? Дію карантину продовжили до 28 лютого 2021 року, а вже з 1 березня 2021 року всі заяви на призначення адресної допомоги й не тільки, мають одразу формуватися представниками ОТГ в електронній формі для направлення заяв до Мінсоцполітики з метою нарахування допомоги.

Отже, ми побачимо децентралізацію такою, якою вона є. Чи дійсно представники територіальних громад турбуються про вразливі категорії населення? Чи болить їм питання переселенців? Оскільки лише від відповідей на ці питання буде залежати, як швидко громади будуть приєднуватися до порталу «Соціальна Громада». Як швидко буде налагоджено процес призначення та продовження соціальних виплат.

Зі свого боку хотілося б порекомендувати переселенцям не чекати й почати діяти самостійно. Для цього необхідно зателефонувати в органи місцевої влади та поцікавитися, чи під’єднане ваше ОТГ до згаданого порталу. Яка процедура призначення допомоги діє зараз тощо.

«ВПО вже  є повноцінними членами громади. Вони вибороли право брати участь у місцевих виборах — і не маю сумнівів, що право на отримання адресної допомоги за новими правилами ними також буде отримано»,

— зазначає Анастасія Одінцова, правова аналітикиня БФ «Право на захист».

UNHCR Ukraine – Aгентство ООН у справах біженців в Україні

Читайте також: