20 мільйонів гривень – у 2020, та 114 мільйонів – у 2021 році. Саме стільки грошей закладено в державному бюджеті на виплату компенсацій людям, чиї житлові будинки чи квартири були зруйновані внаслідок конфлікту на сході України. Серед тих, кому призначили компенсацію, є дев’ять клієнтів БФ «Право на захист».
Рішення щодо виплати компенсації ухвалюються спеціально створеними комісіями. До їхнього складу входять представники обласної державної адміністрації та громадських організацій. Упродовж грудня відбулося вісім засідань таких комісій: три – в Луганській області та п’ять – у Донецькій. За їхніми результатами надання компенсації схвалено у 33 справах на Луганщині та 47 – на Донеччині.
Найбільшою перешкодою для отримання компенсації стала проблема з документами, що посвідчують право власності. Багато людей потребували консультацій саме з цього питання. Крім того, задля отримання компенсації особа повинна відмовитися від права власності на зруйноване житло, водночас постраждалі часто не бажали цього робити через недовіру до держави, і як наслідок відмовились від участі в процедурі компенсації.
Для того, аби здійснювати моніторинг роботи місцевих комісій, збирати і передавати дані обласному управлінню житлово-комунального господарства та Міністерству з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, на рівні районних рад створюють органи контролю, наприклад, таку створили при Волноваській РДА. Районні комісії надають допомогу обласним та національним органам влади лише в тому випадку, якщо в останніх немає можливості звернутися до місцевих комісій.
З міркувань безпеки комісії не змогли відвідати деякі райони Південного, Мар’їнки, Красногорівки, Авдіївки, Опитного, Водяного, Пісків, Тарамчука та Березового Донецької області та деяких районів Золотого-4 Луганської області та провести там обстеження зруйнованого житла. У деяких випадках, наприклад, у Мар’їнці, керівництво Операції Об’єднаних сил (ООС) відмовило в наданні дозволу на проведення обстеження, водночас, в інших випадках, наприклад, щодо Березового, рішення Командувача об’єднаних сил все ще очікується.
Упродовж грудня адвокати БФ «Право на захист» супроводжували 49 судових справ щодо доступу до належного житла, землі та власності. 7 справ позитивно вирішені судами першої інстанції та одна справа – негативно, 7 позитивних рішень набули законної сили. В одній справі було ухвалене рішення апеляційного суду (негативне) – воно також набрало чинності. Ще 36 справ розглядаються в судах першої інстанції, 4 справи – в апеляційних судах.
Крім того, за останній місяць 2020 року команда БФ «Право на захист» супроводжувала 54 стратегічних судових справ: 39 справ щодо компенсації за зруйноване та пошкоджене житло в національних судах, 14 справ у ЄСПЛ та одну справу – про стягнення компенсації за будинок, який був знищений під час пожежі.
У судах першої інстанції супроводжено 33 справи, в одній із них ухвалено позитивне рішення. Також у судах першої інстанції розглядаються ще дві справи про примусове виконання позитивних рішень (про компенсацію за зруйноване житло) апеляційного суду. У апеляційних судах розглядалися три справи, у двох із них винесені позитивні рішення. 2 справи розглядалися у Верховному Суді. Ще 14 справ розглядаються в Європейському суді з прав людини. У дев’яти з них скарги ґрунтуються на тому, що часткова компенсація (30 000 – 100 000 грн), яку присудив Верховний Суд, є неадекватною, а національні суди не захищали право позивача на мирне володіння своїм майном. Порушено три справи щодо відсутності доступу до майна на тимчасово окупованій території.
Більше по темі: