Зробити пожертву
Укр / Eng
16.02.21

Якою є якість води що ми користуємося? Наскільки вона безпечна для нашого здоров’я? На ці запитання мали б дати відповідь дані державного моніторингу вод, порядок здійснення якого Кабінет Міністрів України затвердив ще у 2018 році. Проте, програми державного моніторингу досі немає.

Про це розповідає правова аналітикиня БФ «Право на захист» Анастасія Бондаренко

Анастасія Бондаренко якість води water quality

«В Україні активно розбудовується система моніторингу поверхневих вод, які в багатьох регіонах є основним джерелом питної води (наприклад, у Донецькій та Луганській областях, де — її джерелами є Сіверський Донець та підземні води). Програми моніторингу поверхневих вод відповідно до європейських стандартів успішно реалізує Сіверсько-Донецьке басейнове управління. Але, як визнають самі працівники, не в усіх точках забору води вистачає обладнання, а фінансування здійснюється переважно коштом програм міжнародної підтримки. А от із моніторингом підземних вод ситуація набагато гірша»

За інформацією Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління та імплементуючої організації «OpenAccess Environment», яка відповідала за впровадження системи «Відкрите довкілля», здійснюється пооб’єктовий моніторинг стану підземних вод, (їхнього рівня та шкідливих викидів), але ще в листопаді 2019 року системний моніторинг із поданням інформації до вищевказаної системи не розпочатий. 

Значний відсоток водогону на території обох областей пошкоджений унаслідок воєнних дій, тож, за словами експертки, у багатьох місцевих мешканців єдиним джерелом постачання води залишилися колодязі. Більшість шахтарських міст та містечок розташована безпосередньо над вирубкою. Тож на хімічний склад води в колодязях не в останню чергу впливає склад шахтних вод та їхній рівень.

Якість води на Донбасі Water quality Donbas

На жаль, маємо констатувати, що системний моніторинг шахтних вод наразі не ведеться. Особливо важка ситуація – у містах, пов’язаних із шахтами, які затоплені на непідконтрольній уряду України території, такі як Золоте та Торецьк. Але й підприємства, розташовані на підконтрольній території, за інформацією державного обліку водокористування, лише в Донецькій області у 2019 р. здійснювали скид шахтно-кар’єрних вод до поверхневих водних об’єктів басейну р. Казенний Торець (басейн р. Сіверський Донець) в об’ємі 17,05 млн м3 без категорії якості. І це лише дані щодо 10 підприємств вугільної промисловості.

За інформацією Державної установи «Донецький обласний лабораторний центр МОЗ України» у 2019 році здійснено 11 860 досліджень питної води нецентралізованого водопостачання за санітарно-хімічними показниками. Відхилення від санітарних норм –  16,7 % (проти 12,6,0 % за аналогічний період минулого року). Із понад одинадцяти тисяч – 828 досліджень питної води нецентралізованого водопостачання за вмістом нітратів. Відхилення від санітарних норм – 46,1 % (проти 11,6 % за аналогічний період минулого року) — через зменшення проведених досліджень проти рівня минулого року.

water quality якість води

«Наслідки відсутності контролю за якістю, неможливість оперативно та в належному обсязі інформувати населення про стан технічної та питної води як і про загрози використання такої води для здоров’я фактично порушують норми ст. 50 Конституції України, яка передбачає, що кожен має право на безпечне для життя та здоров’я довкілля та гарантує кожному право вільного доступу до інформації про стан довкілля, про якість харчових продуктів і предметів побуту»,


– підсумовує Анастасія Бондаренко.

Читайте також: