Зробити пожертву
Укр / Eng
24.09.21

Сьогодні, 24 вересня вже другий день поспіль у Страсбурзі проходить міжнародна конференція на тему «Безгромадянство та право на громадянство в Європі: прогрес, виклики та можливості», яка організується УВКБ ООН та Радою Європи. У конференції беруть участь більш ніж 120 осіб, серед яких представники державних установ, міжнародних та громадських організацій, науковці, а також особи без громадянства.

Під час конференції учасниками були обговорені питання щодо впровадження, реалізації та доступу до процедури визнання особою без громадянства, доступу до громадянства та перешкоди, що виникають при підтвердженні/ набутті громадянства. Також увагу приділили й питанню безгромадянства серед дітей та уникненню нових випадків безгромадянства. Кожен мав змогу виступити, поділитися своїм досвідом, викликами з якими довелося зіткнутися, а також рекомендаціями із подолання перешкод під час роботи з особами без громадянства.

Міжнародна конференція: «Безгромадянство та право на громадянство в Європі: прогрес, виклики та можливості»

Україну на цій конференції представляє менеджерка проєкту з надання правової допомоги особам без громадянства БФ «Право на захист» Софія Кордонець. Сьогодні наша колега розповість про досвід команди Фонду, про співпрацю з Державною міграційною службою України та іншими державними органами у контексті допомоги недокументованим особам, а також про перші досягнення та виклики під час впровадження та реалізації процедури визнання особою без громадянства (ОБГ) в Україні.

Нашу країну неодноразово згадували у позитивному контексті як країну, яка нещодавно запровадила процедуру із визнання особою без громадянства – експерти відзначають, що саме українське законодавство в цій сфері є одним з найкращих в Європі.

Україна є підписантом двох конвенції ООН щодо безгромадянства «Про статус осіб без громадянства» 1954 року, «Про скорочення безгромадянства» 1961 року, а також взяла на себе зобов’язання щодо реалізації цілей сталого розвитку до 2030 року, до яких також входять і цілі, пов‘язані з подоланням безгромадянства. В Україні Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) реалізує Всесвітній план із подолання безгромадянства #IBelong.

Безгромадянство – це проблема, яка є актуальною для кожної країни світу, хоча право на громадянство передбачено у декількох міжнародних актах та договорах, громадянство ж розглядається як перша умова доступу до соціальних та економічних прав людини.

Причини безгромадянства різноманітні, серед яких, наприклад: конфлікти та прогалини у законах про громадянство, правонаступництво держав при розпаді, вимушене переміщення, історичну та сучасну міграцію, структурні проблеми реєстрації народження, доступ до громадянства та пов’язану з ним адміністративну практику.

Statelessness: Ukraine became the 21st country in the world and the 15th in Europe to establish a separate Stateless Determination Procedure (SDP) Без громадянства: Україна cтала 21-ю країною в світі і 15-ю — в Європі, яка має окрему процедуру визнання ОБГ

«Ця конференція – унікальний шанс зустрітися найкращими експертами та колегами у сфері подолання безгромадянства в Європі, а також отримати можливість обмінятися досвідом щодо шляхів вирішення проблемних ситуацій та впливу на подальше скорочення безгромадянства. Така дискусія неймовірно надихає, дає безліч ідей та корисної інформації для подальшої роботи. Одна з учасниць конференції, яка є особою без громадянства, сказала дуже важливі слова: «Для того, щоб досягти своєї мети, я мушу постійно бігти, в той час коли всі інші люди – йдуть до неї». Я ж вважаю, що ми повинні бігти всі разом, і тільки так зможемо досягти спільної мети.»

– розповідає Софія Кордонець, менеджерка проєкту БФ «Право на захист»

Учасники підсумували результати конференції та визначили подальші кроки та пріоритети у питанні подолання безгромадянства в Європі:

  • розповсюдження інформації щодо осіб без громадянства (ОБГ), їх статусу та можливостей вирішення ситуації;
  • подальша робота з органами державної влади задля доступу до процедури визнання ОБГ;
  • подальша робота з органами державної влади та законодавством задля усунення перешкод у доступі до громадянства;
  • робота із законодавством задля кращого доступу ОБГ до базових соціальних та економічних прав.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: