Зробити пожертву
Укр / Eng
01.07.21

30 червня благодійний фонд «Право на захист» (далі — Фонд) провів пресконференцію «Перші результати впровадження процедури визнання особою без громадянства». Під час заходу учасники обговорили стан впровадження нової процедури визнання особою без громадянства (ОБГ); досвід адвокатів Фонду в наданні безоплатної правової допомоги; проблеми осіб без громадянства, які проживають в Україні без документів; а також способи розв’язання цих проблем за допомогою нової процедури.

Захід відбувся за підтримки Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН). Кароліна Ліндхольм Біллінг, Представниця УВКБ ООН в Україні, зазначила:

«Ми щасливі бути частиною великої команди, яка працювала над впровадженням процедури визнання особою без громадянства в Україні, цінуємо й пишаємося цим. Наші з партнерами колективні зусилля дозволили Україні стати двадцять першою країною у світі і п’ятнадцятою — у Європі, яка має чітко визначену процедуру визнання особою без громадянства».

Без громадянства: Україна cтала 21-ю країною в світі і 15-ю — в Європі, яка має окрему процедуру визнання ОБГ

Пані Ліндхольм Біллінг привітала активну роботу України щодо поліпшення натуралізації осіб без громадянства. І наголосила, що законопроєкт 5630 разом із процедурою є одним із визначних кроків нашої держави, здійснених, щоби відповідати цілям сталого розвитку ООН (Ціль 16.9: Надання документів, що посвідчують особу, усім особам, що проживають на території України до 2030 року) та Глобального плану ООН із подолання безгромадянства (Дія 6: Надання документів і статусу мігрантам, які не мають громадянства, та допомога їм у натуралізації).

«УВКБ допомагало й допомагатиме Державній міграційній службі й іншим держорганам, надаючи досвід інших країн у сфері подолання безгромадянства. І тепер ми горді сказати, що Україна стала одним із позитивних прикладів для інших держав у сфері подолання безгромдянства, ідентифікації та захисту осіб без громадянства й тепер ми з офісами в інших країнах ділимося досвідом України. Це — хороший старт для подолання безгромадянства до 2024 року, як це передбачено кампанією #ЯІсную (#IBelong),»

— наголосила Кароліна Ліндхольм Біллінг.

За словами заступниці президента БФ «Право на захист» Надії Ковальчук, дуже важливо, що Фонду вдалося на одній платформі зібрати всіх, хто дотичний до запровадження в Україні процедури визнання особою без громадянства:

«Для нашої організації як представника громадянського суспільства цінно, що в цьому процесі були залучені і ДМС, й УВКБ ООН, і Комітет із прав людини. Спільними зусиллями нам вдалося запровадити цю процедуру, яка може припинити страждання і проблеми окремих верств людей, які проживають в Україні.

Уже 8 років ми системно займаємося розв’язанням проблем осіб без громадянства, біженців і ВПО. Ми активно підтримували необхідність створення процедури після того, як у 2013 році було ратифіковано Конвенцію про статус апатридів. Фонд не просто підтримував, а і вніс значний експертний внесок у процес розроблення законодавства. Ми розуміємо, що нормативи і процедура перевіряються практикою, але переконані, що в такій коаліції із партнерами матимемо можливість зробити її максимально ефективною».

Ковальчук

Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо визнання особою без громадянства» 16 червня 2020 року. У липні того ж року він набув чинності. Пізніше, у березні 2021 Постановою № 317 КМУ були визначені документи й механізми, необхідні для запровадження процедури.

За інформацією Державної міграційної служби (ДМС), першу заяву про визнання особою без громадянства було прийнято на початку травня 2021 року. На сьогодні ж прийнято майже 200 таких заяв, за якими проводяться визначені законодавством перевірки.

Наталія Науменко, перша заступниця Голови ДМС України сказала, що шлях до врегулювання питання безгромадянства був непростим:

«Ми мали багато дискусій, тому що світова практика є неоднозначною і її є не так багато. Усе, що ми маємо сьогодні в роботі з особами без громадянства — результат титанічної роботи представників законодавчої та виконавчої гілок влади. Нещодавно в Україні було вперше видано посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон із безконтактним електронним носієм. Тобто особи без громадянства в Україні отримують абсолютно захищений документ світового зразка й можуть спокійно перетинати кордон у будь-якому напрямку».

Науменко

Пані Науменко висловила сподівання, що тепер ДМС і партнерам вдасться допомогти щонайбільшій кількості осіб дізнатися про процедуру визнання ОБГ та скористатися нею:

«Наше завдання — донести до осіб без громадянства інформацію про те, як вони можуть бути ідентифіковані в нашій країні, а потім — отримати документи, які нададуть їм як права, так і обов’язки. Старт заданий, він є дуже потужним, і спільними зусиллями ми зможемо досягти мети — виконання конвенції 1954 року щодо скорочення кількості осіб без громадянства».

Особливу актуальність проблеми безгромадянства підкреслив голова Комітету Верховної Ради України з прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин Дмитро Лубінець:

«Ставши у 2019 році головою комітету з прав людини, я зрозумів, наскільки нагальною є проблема безгромадянства для України. Ми з колегами розробили законопроєкт 2335, який напрацьовувався спільно з УВКБ ООН, які знають досвід інших країн, із ДМС, які будуть безпосередньо користуватися цим законом. Законопроєкт був зареєстрований і проголосований 16 червня 2020 року. Ми створили Процедуру, відповідно до якої ОБГ може отримувати документ, що посвідчує особу й підтверджує законність перебування на території України. Крім того, будь-яка особа могла отримати посвідку на тимчасове проживання й посвідчення про визнання особою без громадянства. Ну, і найголовніше для нас — що після отримання цих документів і за умови проживання на території України, за два роки така особа отримує дозвіл на імміграцію та посвідку на постійне проживання».

Без громадянства: Україна cтала 21-ю країною в світі і 15-ю — в Європі, яка має окрему процедуру визнання ОБГ

«Особи без громадянства в Україні – це люди, які у більшості випадків проживають без будь-яких дійсних документів, що посвідчують особу та належність до громадянства тієї чи іншої держави, та ніколи не отримували таких документів»,

– пояснює керівниця проєкту з надання допомоги особам без громадянства Софія Кордонець.
Без громадянства: Україна cтала 21-ю країною в світі і 15-ю — в Європі, яка має окрему процедуру визнання ОБГ

За весь час роботи проєкту БФ «Право на захист» надав допомогу більш ніж 1200 особам, з них 305 осіб вже підтвердили громадянство, а 415 осіб отримали свідоцтва про народження (84 з них – уперше). 

«З 700 осіб, із якими зараз працює команда БФ «Право на захист» 202 були визначені як такі, що можуть стати заявниками на визнання їх особою без громадянства. Майже половина народилася на території України, але через різні обставини вони не є громадянами України, біля чверті осіб є народженими на території РФ, інші розподілені між країнами колишнього Радянського Союзу, але через міграцію, різні законодавство та практику, вони не є громадянами країни походження та країни довготривалого перебування». 

додає правова аналітикиня Ксенія Карагяур.
Без громадянства: Україна cтала 21-ю країною в світі і 15-ю — в Європі, яка має окрему процедуру визнання ОБГ

За понад місяць із дня подання першої заяви, бенефіціари з допомогою адвокатів проєкту із допомоги особам без громадянства подали 23 заяви.

Доступний запис конференції:

Пресконференція «Перші результати впровадження процедури визнання особою без громадянства»

Пресконференція «Перші результати впровадження процедури визнання особою без громадянства»

Posted by Право на захист on Wednesday, June 30, 2021

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: