Зробити пожертву
Укр / Eng
28.01.22

Армен прийшов до Харківського офісу БФ «Право на захист» восени 2020 року. В його очах вже давно згасла надія, адже вже багато років він намагався отримати паспорт або ж бодай якийсь документ, що посвідчує його особу та статус. Чоловік укладав угоди з кількома адвокатами – та все марно. Коли він вже остаточно зневірився, співробітники Державної міграційної служби порадили йому звернутися до нашого Фонду.

Життя без паспорта та будь-яких документів

Життєва історія Армена яскрава та непроста. Вірменин за національністю, він народився у 1958 році в Азербайджанській республіці. Там виріс, закінчив школу, отримав паспорт громадянина СРСР, та був закликаний до лав Радянської Армії. Службу проходив у Житомирській області, відтоді закохався в Україну, з якою згодом пов’язав життя. Після Армії працював в Азербайджані, потім закінчив Харківське пожежно-технічне училище у 1985 році. Через три роки одружився, на світ з’явилась донечка… Але у 1990 році через етнополітичний конфлікт родина змушена була тікати зі своєї домівки та, після ряду переїздів, у січні 1991 року оселилась у Харкові.

Довгий час Армен жив із паспортом громадянина СРСР. Його дружина та донька отримали громадянство України та паспорти, народився син… Але Армен не встиг отримати паспорт громадянина України, яким себе завжди вважав, – на початку 2000-х років усі його документи було викрадено. І ось уже близько 20 років Армен живе без документів.

Юристи фонду беруться за роботу

Проаналізувавши фактичні життєві обставини, описані Арменом, адвокат БФ «Право на захист» Желанова Оксана дійшла висновку, що встановити належність Армена до громадянства України технічної можливості не має. Відтак, чоловік є особою без громадянства та має шанс набути громадянства України за територіальним походженням за ознакою постійного проживання в Україні до 24.08 1991 року.

Оскільки станом на день звернення Армена до БФ «Право на захист» процедура документування осіб без громадянства в Україні ще не працювала, було прийнято рішення використати час очікування процедури та підготувати Арменові підстави для набуття громадянства України за територіальним походженням. Зробивши ряд адвокатських запитів та зібравши необхідні докази, адвокат підготувала заяву до суду про встановлення факту проживання Армена на території України до 24.08.1991 року. У травні 2021 року рішенням Жовтневого районного суду м. Харкова цей факт було встановлено. 

Процедура документування осіб без громадянства дала надію

Коли ж нарешті затверджена Постановою КМУ № 317 процедура документування осіб без громадянства запрацювала на повну силу, спеціалісти Новобаварського відділу у м. Харкові ГУ ДМСУ в Харківській області успішно прийняли від Армена заяву про визнання його особою без громадянства. 

Попереду ще довгий шлях: для міграційної служби – наповнений кропіткою працею, для Армена – очікуванням. Але Армен, який тримає перший, отриманий в Україні офіційний документ, вже бачить світло попереду і сподівається, що до кінця року триматиме в руках омріяний паспорт країни, яка прихистила його родину та яку він вже багато років вважає рідною – України.

Ми ж супроводжуватимемо його на цьому непростому шляху аж до здійснення мрії, та висловлюємо щиру подяку Новобаварському відділу у м. Харкові ГУ ДМСУ в Харківській області (Ірині Калині та Тетяні Коробковій) та ГУ ДМСУ в Харківській області (Наталії Кушнір) за високу компетентність та людиноцентрований підхід до вирішення питання безгромадянства.

20 років без документів. Історія Армена

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: