Під час бойових дій на сході України гинуть не тільки захисники-воїни, але і цивільні особи, які опинилися “не в тому місці і не в той час”.
Станом на 31 липня 2020 року за більш ніж 6 років збройного конфлікту на сході України, загинуло щонайменше 3367 цивільні особи – це люди, які не брали участі у бойових діях (згідно з даними Управління Верховного Комісара ООН з прав людини, що наведені у Доповіді щодо ситуації з правами людини в Україні за період 16.02.2020-31.07.2020 р.).
Починаючи з 2017 року юридичною командою БФ «Право на захист» супроводжуються 36 судових справ щодо захисту прав поранених осіб або осіб, які втратили близьких родичів. З них 8 справ вже успішно пройшли стадію апеляційного розгляду і потрапили на розгляд до Верховного Суду, оскільки відповідач (держава Україна) всупереч нормам міжнародного і національного права не погоджується виплачувати таким особам компенсації. Чому в таких випадках Україна має нести відповідальність за життя своїх громадян, з наступним пред’явленням претензій до держави-агресора – читайте докладно в матеріалі.
Як ми писали раніше, одна з таких справ була виграна адвокатами БФ «Право на захист» в Харківському апеляційному суді. Відтепер ця справа розглядатиметься Великою Палатою Верховного Суду.
Обставини справи
12.03.2015 р. під час проведення антитерористичної операції в с-щі Красний Партизан Ясинуватського району Донецької області було вбито Аллу Д. Автомобіль, в якому їхала жінка разом із іншими пасажирами, підірвався на міні. В машині були лише цивільні особи, які їхали із зони активних бойових дій. Син жінки – Олександр Д. дізнався про смерть матері по телефону. Не зважаючи на ризики для особистої безпеки, він поїхав організовувати похорони матері.
На даний час пройшло вже більш ніж 5 років, проте втрата матері для Олександра є довічною та непоправною. Вона призвела до суттєвої негативної зміни його життя та глибоко травмувала його особистість. Жодної компенсації моральної шкоди від держави він не отримав. У зв’язку з цим Олександр, за допомогою юристів БФ «Право на захист», в судовому порядку вирішив стягнути з Держави Україна моральну шкоду, заподіяну терористичним актом, що призвів до загибелі його матері.
Рішенням Харківського районного суду Харківської області від 24.04.2019 р. стягнуто з Державного бюджету України на користь Олександра, на відшкодування моральної шкоди, 300 000 гривень.
Постановою Харківського апеляційного суду від 30.07.2019 р. рішення суду першої інстанції в частини розміру відшкодування моральної шкоди змінено – стягнуто на користь Олександра 500 000 грн, однак Уряд України очікувано подав касаційну скаргу, яка була прийнята до розгляду Верховним Судом.
Чому це важливо
Після змін до процесуального законодавства, які набрали сили у 2017 році, Верховний Суд має право передати деякі справи, що надійшли до нього, на розгляд Великої Палати Верховного Суду, зокрема, для формування єдиної правозастосовчої практики. Це зазвичай відбувається у справах, які є складними і неоднозначними з огляду на суперечливе законодавство або його відсутність.
Якщо Велика Палата ухвалить рішення в такій справі, то її висновки будуть обов’язковими для розгляду в усіх подібних справах, тобто буде створено певний різновид правового прецеденту, що має застосовуватися всіма судами України. Це дозволить і позивачам, і державі розуміти перспективи таких справ, а судам – розуміти перспективи перегляду їх рішень у таких справах, що значно пришвидшить їх розгляд і мінімізує кількість судових помилок.
Ухвалою від 18.11.2020 року Верховний Суд скористався таким правом і передав справу №640/20038/19, про яку йдеться у статті, на розгляд до Великої Палати Верховного Суду, яка своєю ухвалою від 25.11.2020 року погодилася розглянути справу. Судовий розгляд (на жаль, без виклику сторін) призначено на сьогодні, 22 грудня 2020 року. Про результати розгляду справи ми дізнаємось вже наступного року.
У БФ «Право на захист» сподіваються на швидкий розгляд справи і ухвалення Судом рішення, яке допоможе не тільки отримати постраждалим справедливу компенсацію, але й спонукатиме державу розробити адміністративний порядок отримання компенсацій без звернення до перевантажених судів.
Олег Тарасенко,
Адвокат, Старший стратегічний юрист БФ «Право на захист»
Олена Приходько,
Адвокат, Керівник харківського регіонального офісу БФ «Право на захист»