Зробити пожертву
Укр / Eng
01.10.20

Триває реалізація програми «Правова підтримка ВПО та органів місцевого самоврядування» за підтримки Українського фонду соціальних інвестицій. В її межах спеціалісти БФ «Право на захист» вже організували серію зустрічей-презентацій з представниками місцевої влади в регіонах, де мешкає велика кількість переселенців зі сходу. Спочатку такі заходи відбулися в Дніпрі та Запоріжжі, а 29 та 30 вересня — в Сєвєродонецьку та Харкові.

Що було презентовано?

Головною метою заходів стала презентація збірки зразкових документів для створення різних фондів житла для внутрішньо переміщених осіб. Ці документи мають полегшити процес розробки документальної бази для створення та легалізації фондів житла.

Традиційно на початку заходів учасникам розповідали про мету та особливості проєкту.  Так під час презентацій у Харкові та Сєвєродонецьку з  програмою «Правова підтримка ВПО та органів місцевого самоврядування» представників місцевої влади ознайомила Олена Приходько, консультант із судового провадження БФ «Право на захист». Друга частина заходів стосувалася саме інформації щодо створення місцевої цільової програми забезпечення ВПО житлом. Учасники встигли розглянути також деталі Порядків надання в користування ВПО житлових приміщень з житлового фонду соціального призначення, а також забезпечення ВПО житлом на умовах фінансового лізингу.

Обмін досвідом у Сєвєродонецьку

На презентації в Сєвєродонецьку, яка відбулася 29 вересня, серед учасників були представники військово-цивільної адміністрації міста та спеціалісти Кремінської районної ради. Крім отриманих знань учасники встигли обговорити ряд проблемних запитань, з якими вони стикаються на практиці. Мова йшла про практичні аспекти застосування чинного законодавства в питанні житла та труднощі, які виникають під час розподілення житлової площі серед осіб. 

Загалом ситуація з забезпечення ВПО житлом у Сєвєродонецьку залишається гострою. Як відзначила Олена Грекова, керівниця Сєвєродонецького офісу БФ «Право на захист», в сільськогосподарську частину Луганської області перемістилася велика кількість людей разом з вишами, державними установами та органами влади. “Водночас житлового фонду немає. Навіть винайняти квартири в Сєвєродонецьку це той ще квест. Проте, є будівлі, які можуть бути відремонтовані для проживання. Є ресурси для пошуку можливості будівництва, але не завжди є правові знання, як це зробити. То ж пошук розв’язання житлових проблем, розвитку соціального потенціалу населення громади, зміцнення співпраці між органами влади, громадою та бізнесом, пошук способів ефективного використання ресурсів це першочергове завдання на сьогодні”, — наголосила пані Олена.

Жвава дискусія в Харкові

Своєю чергою днем пізніше — 30 вересня — презентація збірки зразкових документів відбулася й в Харкові. До неї долучилися представники Ізюмської та Чугуївської міських рад.  Під час заходу виникла жвава дискусія стосовно положень чинного законодавства щодо формування фонду житла для тимчасового проживання та надання в тимчасове користування житлових приміщень з фонду житла. Так, представники Ізюмської міської ради поділилися власним досвідом та розповіли учасникам про ті проблеми, з якими вони стикалися під час проживання осіб у тимчасовому житлі. Крім того, під час презентації активно обговорювалися й практичні аспекти формування фонду для тимчасового проживання та взяття на облік ВПО для надання житла.

Питання забезпечення ВПО житлом у Харківській області є актуальним через географічну близькість регіону до зони проведення ООС. Станом на вересень 2020 року в області зареєстровано 135 тисяч вимушено переміщених осіб. Як зауважила Олена Приходько, найголовніша проблема для цих людей — це житлова. “Її розв’язання надасть змогу запобігти вимушеному поверненню ВПО на попереднє місце проживання. Це може трапитися через неспроможність сплатити вартість забезпечення житлом власними силами, — підкреслила пані Олена. — Необхідна активізація спільних зусиль громад, органів місцевого самоврядування та організацій, які опікуються захистом прав ВПО. Злагодженість дій надасть можливість забезпечити ВПО житлом”.

Матеріал підготовлено в межах програми «Правова підтримка ВПО та органів місцевого самоврядування», яка реалізується Благодійним Фондом «Право на Захист» у рамках проєкту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури, УФСІ VI», який впроваджується Українським фондом соціальних інвестицій (УФСІ/Фонд), що фінансується Урядом Німеччини через німецький банк розвитку KreditanstaltfürWiederaufbau (KfW).

Раніше на вебсайті Фонду повідомлялося про початок реалізації програми «Правова підтримка ВПО та органів

місцевого самоврядування» спільно з Українським фондом соціальних інвестицій та організацію перших заходів у містах України.