Зробити пожертву
Укр / Eng
24.09.20

Нещодавно спеціалісти БФ «Право на захист» спільно з Українським фондом соціальних інвестицій розпочали роботу над програмою «Правова підтримка ВПО та органів місцевого самоврядування». І вже встигли презентувати низку напрацювань представникам місцевої влади в регіонах, де мешкає велика кількість переселенців зі сходу. Тих, хто зараз потребує максимальної підтримки з боку держави та громад. 

Проблема, що потребує комплексного підходу

Житло для внутрішньо переміщених осіб – одна з тих проблем, над розв’язанням якої БФ «Право на захист» працює впродовж уже шести років. Ми намагаємося допомогти людям, які внаслідок конфлікту на сході залишилися без даху над головою, всіма доступними для нас способами: від адвокатування змін до законодавства до надання юридичної допомоги переселенцям. 

Головна мета нашого нового спільного проєкту полягає в сприянні створенню житла для ВПО (житлових будинків, окремих квартир) та покращення інфраструктури об’єктів соціальної сфери (шкіл та дошкільних навчальних закладів) у громадах, які приймають ВПО. Але на цьому етапі нам вкрай важливо інформувати представників громад, самих переселенців про актуальні житлові програми, умови участі та перспективи розв’язання цієї проблеми. Органи ж місцевої влади отримають допомогу в розробленні програм, зміцненні співпраці з громадою та бізнесом для поліпшення умов надання соціальних послуг громадам.

До проєкту долучилися 12 громад, які приймають ВПО, у Дніпропетровській, Запорізькій та Харківській областях та у підконтрольних уряду України районах Луганської та Донецької областей.

Організація перших заходів у містах України

Початковим етапом реалізації цієї програми є презентація збірки зразкових документів для створення фонду житла для внутрішньо переміщених осіб. Перші з заходів відбулися 22 та 24 вересня 2020 року у Дніпрі та Запоріжжі.

Презентацію в Дніпрі було організовано 22 вересня для представників органів місцевого самоврядування з міст Кривий Ріг та Першотравенськ (Дніпропетровська область). А вже 24 вересня команда нашого Фонду вирушила до Запоріжжя, куди було запрошено представників органів місцевого самоврядування з Мелітополя, Комиш-Зорянської ОТГ, Гуляйполя та Маріуполя (Запорізька та Донецька області).

Під час заходів Ганна Аладжальян, головна консультантка з розвитку громад Східного регіонального представництва УФСІ, привітала учасників та представила партнерів УФСІ – БФ “Право на захист”, який і буде надалі співпрацювати з представниками органів місцевого самоврядування з вище перерахованих міст. Юлія Трало, координаторка юридичного напрямку БФ «Право на захист», надала учасникам інформацію щодо програми «Правова підтримка ВПО та органів місцевого самоврядування», яка реалізується Фондом у межах проєкту  «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури, УФСІ VI». Мирослава Сущенко, керівниця Дніпропетровського та Запорізького регіональних офісів БФ «Право на захист», презентувала зразкові (модельні) документи для створення фонду житла для ВПО. За її словами, ці документи мають полегшити процес розробки документальної бази для створення та легалізації фонду житла для тимчасового проживання ВПО.

До пакета зразкових документів було включено, зокрема: програму з забезпечення ВПО тимчасовим та соціальним житлом, квартирами на вторинному ринку, які було передано в тимчасове користування, і квартирами на вторинному ринку з правом викупу; порядки забезпечення житлом зазначених категорій та порядки формування фондів житла; бальну систему для здійснення оцінювання і відбору ВПО.

У кінці вересня 2020 року схожі презентаційні заходи відбудуться в Харкові та Сєвєродонецьку. Про результати буде повідомлено додатково.

Матеріал підготовлено в межах програми «Правова підтримка ВПО та органів місцевого самоврядування», яка реалізується Благодійним Фондом «Право на Захист» у рамках проєкту «Сприяння розвитку соціальної інфраструктури, УФСІ VI», який впроваджується Українським фондом соціальних інвестицій (УФСІ/Фонд), що фінансується Урядом Німеччини через німецький банк розвитку KreditanstaltfürWiederaufbau (KfW).