Зробити пожертву
Укр / Eng
19.06.23

У 2021 році Благодійний фонд “Право на захист” надав правову допомогу 1 553 біженцям та шукачам захисту в Україні та сприяв їхній соціальній та економічній інтеграції в українське суспільство.

У 2022 році, після повномасштабного вторгнення, Фонд продовжив надавати допомогу біженцям та шукачам захисту. Державна політика щодо цієї вразливої категорії населення вже була недосконалою та мала значні прогалини в реалізації, але за останній рік ситуація погіршилась.

БФ “Право на захист” окреслив поточну ситуацію шукачів захисту та біженців у своєму звіті “Труднощі, з якими стикаються шукачі захисту та біженці під час воєнного стану в Україні”. Згідно з опитуванням, проведеним для звіту, та практикою юристів нашого Фонду, такі особи не мають ефективного доступу до процедури надання міжнародного захисту в Україні. Люди, які не можуть звернутися за захистом, стикаються зі штрафами, депортацією або затриманням за “неврегульоване перебування”; певна кількість бенефіціарів не можуть виїхати з України, а також повернутися в Україну після того, як вони втекли до країн ЄС.

Крім того, нещодавно прийнятий Закон України 2952-IX, ухвалений у лютому 2023 року, вносить значні зміни до законодавства України про міграцію та міжнародний захист. Нововведення призводять до призупинення можливості подати заяву про визнання біженцем на кордоні.

Спроби БФ “Право на захист” провести продуктивний діалог для вирішення проблемних питань не дали значних результатів. БФ “Право на захист” планує продовжувати докладати зусиль для привернення уваги до перешкод, з якими стикаються шукачі захисту та біженці, використовуючи правову базу, адвокацію та підтримку національних і міжнародних партнерів, та шукати шляхи їх подолання. 

Серед пріоритетів  – спонукати Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини подати конституційне подання до Конституційного Суду України на Закон 2952-IX та домогтися продуктивного діалогу з органами державної влади з окреслених питань.  

Відтак, спільно з іншими правозахисними організаціями ми підготували публічну заяву, яка, сподіваємось, може стати ефективним інструментом у цьому напрямку. Детальніше ознайомитись з текстом заяви, можна у документі за посиланням нижче.