Зробити пожертву
Укр / Eng
05.04.23

Повномасштабне вторгнення змінило не лише життя українців, а й тих, хто шукав прихистку в нашій державі. Досить довго Україна була як країною транзиту, так і країною призначення для людей, які тікають від переслідувань і насильства в інших частинах світу. У 2021 році близько 5,000 шукачів захисту та біженців шукали захисту в Україні або прямували через неї до ЄС. Однак 24 лютого вони опинились серед мільйонів вимушених переселенців та зіткнулися з загрозами, які несе війна.

За даними УВКБ  ООН 1,283 зареєстрованих шукачів захисту в Україні виїхали за кордон в першій половині 2022 року. Це означає, що близько 75% з них все ще можуть перебувати всередині країни, де вони  особливо вразливі. 

З якими труднощами вони стикаються під час воєнного стану? Як їх подолати?

БФ «Право на  захист» дає відповіді на ці питання у звіті «Труднощі, з якими стикаються шукачі захисту та біженці під час воєнного стану в Україні», підготовленому спільно з партнером HIAS. Він об’єднує результати проведеного БФ «Право на  захист» і HIAS опитування 168 шукачів захисту та біженців (більшість з яких отримували допомогу нашого Фонду), дослідження, письмові свідчення інших неурядових організацій та висновки УВКБ ООН в Україні.

Ключові висновки, які висвітлено у звіті:

  • В Україні наразі немає ефективного доступу до  процедури надання захисту, проте особи, які  не можуть звернутися із заявою про визнання  біженцем або особою, яка потребує додаткового  захисту, стикаються зі штрафами, депортацією або  затриманням за «нелегальне перебування». 
  •  Дві третини респондентів опитування заявили,  що не можуть виїхати з України, як правило, через  відсутність документів. Більше чверті не мали  можливості вільно пересуватися всередині країни. 
  • Шукачі захисту та біженці, які втекли з України,  стикаються зі значними труднощами при поверненні,  що перешкоджає возз’єднанню родин. 
  • Без документів, що посвідчують особу, та проїзних  документів люди не можуть отримати медичне  обслуговування та гуманітарну допомогу, доступне  житло. 
  • Приблизно кожен п’ятий респондент опитування  сказав, що стикався з дискримінацією в Україні. 

Ознайомтесь з повною версією звіту нижче.  В ньому ми надали рекомендації для української влади, міжнародних організацій та урядів інших країн, які допоможуть подолати виявлені проблеми й покращити ситуацію  шукачів захисту та біженців в Україні.