Зробити пожертву
Укр / Eng
27.05.21

Із 16 квітня 2021 року в Україні введено в дію процедуру визнання особою без громадянства (далі — ОБГ). Поступово починають приймати відповідні заяви в населених пунктах, де працює БФ «Право на захист» і де можна отримати юридичну допомогу з підтвердження громадянства або отримання офіційного статусу ОБГ.

Упродовж місяця в місті Києві адвокати БФ «Право на захист» допомогли пятьом особам звернутися за визнанням особою без громадянства, а 26 травня Державна міграційна служба (далі — ДМС) прийняла заяви від іще двох наших бенефіціарів у Луганській та Сумській областях. На жаль, ще не всі управління та підрозділи ДМС приймають заяви, але поступово така можливість відкривається для всіх регіонів України.

Пропонуємо ознайомитись із непростим шляхом  до процедури визнання особою без громадянства чоловіка, заяву якого зараз розглядають у м. Сєвєродонецьку Луганської області.

Валі народився в Таджикистані. У 1986 році приїхав на навчання в Луганську область, де, закінчивши профучилище, одружився, створив сім’ю та вирішив залишитися. До 1993 року він проживав із паспортом громадянина колишнього СРСР, який отримав ще в Таджикистані, але згодом його  загубив. У 1993 році замість втраченого паспорта через брак бланків паспортів Валі отримав довідку з фотокарткою. Це пояснювали тим, що в 1993 році паспорти громадян СРСР зразка 1974 року вже не видавались, а бланків паспортів громадян України ще не було. З цією довідкою Валі прожив майже 30 років, а отримати паспорт громадянина України так і не зміг. ДМС відмовляла у цьому через не підтвердження громадянства України. Підставою відмов було те, що чоловік кілька разів змінював місце реєстрації і станом на 24.08.1991 року не був ніде зареєстрований.

Для підтвердження факту проживання в Україні у цей час Валі вирішив звернутися до нашої організації. Адвокат БФ «Право на захист» допоміг зібрати необхідні документи про проживання чоловіка, залучив свідків і подав заяву до суду про встановлення факту проживання на території України станом на 24.08.1991 року. Але Сєвєродонецький міський суд у задоволені заяви відмовив через брак доказів для встановлення цього факту. Суд апеляційної інстанції залишив рішення Сєвєродонецького міського суду без змін.

Не маючи підтвердження ані громадянства Таджикистану, ані України, Валі залишився без громадянства взагалі, але не мав офіційного підтвердження свого статусу.

Із прийняттям 24.03.2021 р. Порядку розгляду заяв про визнання особою без громадянства, з’явилася велика надія на отримання такого статусу. Це дозволить людям, як Валі, скористатися багатьма правами: офіційно працевлаштуватися та укласти шлюб, придбати нерухомість або авто, отримати соціальний захист та медичну допомогу, вільно пересуватися та виїжджати за кордон тощо.

«Завдяки плідній співпраці з керівництвом і технічним можливостям програмного забезпечення Сєвєродонецького відділу УДМС України в Луганській області звернення Валі прийняли разом із документами та трьома свідками. Працівникам знадобилося майже 7 годин для належного оформлення його звернення. Чоловік отримав довідку про звернення за визнанням особою без громадянства, що підтверджує його перебування на території України на законних підставах упродовж усього терміну розгляду заяви, а це 6 місяців із можливістю продовження до 12 місяців», — розповідає адвокат БФ «Право на захист» Сергій Михайлов, який працює в проєкті з надання правової допомоги особам без громадянства.

Софія Кордонець

«Ми вітаємо перших заявників, які скористалися правом звернення до ДМС для визнання статусу особи без громадянства. Ми чекали на цей момент уже багато років, і тепер із радістю можемо повідомляти нашим бенефіціарам, які довгі роки були невидимими, що вони – нарешті – можуть подати документи для розгляду та визначення свого статусу», — Софія Кордонець, проєктна менеджерка БФ «Право на захист».

Сподіваємося на швидкий та позитивний розгляд заяви Валі та всіх, хто потребуватиме визнання особою без громадянства!

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: