22 червня, Парламентська Асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила резолюцію, присвячену захисту та догляду за дітьми-мігрантами та біженцями без супроводу (далі – Резолюція).
Ухваленню такого документа передувало прийняття низки інших резолюцій щодо прибуття, перебування та повернення таких дітей (2011), опіки та піклування над ними (2020) і зникнення дітей-біженців та мігрантів (2020).
Резолюція 2022 року, на жаль, була присвячена також і дітям з України, які були змушені тікати через повномасштабне вторгнення Російської Федерації подекуди без супроводу дорослих. Тому, вони ще в більшій мірі вразливі до ризиків експлуатації чи торгівлі людьми та потребують захисту держав-членів Ради Європи.
У Резолюції йдеться про необхідність запровадження спільного підходу до вирішення вищезазначеної проблеми, беручи до уваги, що такі подорожуючі є насамперед дітьми та їхні найкращі інтереси мають бути пріоритетом, а думки та побажання – ураховані. Тому, необхідно забезпечити:
- ідентифікацію та реєстрацію таких дітей;
- належну та гендерно-чутливу оцінку їхніх потреб;
- негайне призначення законного представника;
- доступ до освіти з наголосом на інтеграцію вказаних дітей;
- процедуру оцінки віку, чутливу до дітей, та із застосування презумпції, що особа є неповнолітньою;
- доступ до ефективних засобів правового захисту тощо.
Також Резолюція закликає до запровадження альтернативних підходів до догляду за дитиною – зокрема, проживання з родичами чи в прийомних сім’ях.
Забезпечення таких прав та потреб дитини вимагає злагодженої координації між відповідальними органами захисту дітей, міграційними органами, а також іншими органами та громадянським суспільством.
У Резолюції також зроблено наголос на важливості гарантування возз’єднання сім’ї в Європі. При цьому вкотре вказується про те, що усиновлення не слід розглядати в будь-якій надзвичайній ситуації.
Ухвалення розглядуваної Резолюції може лише вітатися Благодійним фондом “Право на захист”. Як зазначалося раніше, Фонд разом з National Network for Children (Болгарія), Association for Child and Family Empowerment “AVE Copiii” (Молдова), ERIKS Development Partner (Румунія) та Empowering Children Foundation (Польща) розробилив документ для захисту дітей без супроводу, які виїжджають з України внаслідок збройного вторгнення Російської Федерації 24 лютого 2022 року. У цьому документі відображені в тому числі положення, які були зазначені вище.
Разом з тим, Фонд та міжнародні партнери з Болгарії, Польщі, Румунії та Молдови у співпраці з Міністерством соціальної політики України продовжують працювати над упровадженням кращого захисту дітей без супроводу, які виїжджають з України внаслідок збройного вторгнення Російської Федерації 24 лютого 2022 року.