На Донеччині постійно діє система моніторингу стану атмосферного повітря. За інформацією Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем, стан довкілля контролюють стаціонарні пости й аналітичні лабораторії трьох суб’єктів регіональної системи моніторингу:
- Донецький регіональний центр з гідрометеорології (РЦГМ); Контролює стан атмосферного повітря двома аналітичними лабораторіями і стаціонарною мережею з 11 постів (в Маріуполі – 5, Краматорську – 4, Слов’янську – 2). Не працює і потребує відновлення стаціонарний пост для Краматорська в районі села Ясногірка. Вимірюються такі показники: пил, діоксид сірки, оксид вуглецю, діоксид азоту, сірководень, фенол, аміак, формальдегід, важкі метали.
- ДП «Донецький обласний лабораторний центр Міністерства охорони здоров’я України»Стежить за атмосферним повітрям (вміст шкідливих речовин) на території Донецької області в місцях проживання і відпочинку населення і в природних зонах курортів на 5 стаціонарних постах. Вимірюються такі показники: пил, сірчистий ангідрид, оксид вуглецю, сірководень, діоксид азоту, фенол, сажа, формальдегід, свинець, кадмій, цинк, кобальт, марганець, мідь, хром, залізо, бенз(а)сирен.
- КП «Дирекція капітального будівництва адміністративно-житлових будівель» Донецької ОДА. Включає 7 пунктів спостереження в Краматорську, Маріуполі (два), Миколаївці, Бахмуті, Кураховому, Новолуганському, де вимірюються оксид вуглецю, оксиди азоту, діоксид сірки, озон, аерозольні частинки, фенол, формальдегід, бензол, толуол , етілбенол і ксилол. Спостереження за впливом на стан атмосферного повітря промислових викидів 26 підприємств здійснюється 50 індикаторними автоматизованими наглядовими пунктами 10 міст: Краматорська, Маріуполя, Курахова, Миколаївки, Дружківки, Костянтинівки, Покровська, Волновахи, Бахмута, Новолуганське, Соледара.Проте ми змушені констатувати, що діюча система моніторингу не збирає інформацію щодо стану повітря за європейськими стандартами – згідно з зобов’язаннями, які взяла на себе Україна у сфері контролю за викидами шкідливих речовин. Тож станом на сьогодні такі дані не дають можливості спеціалістам скласти повну картину ризиків, пов’язаних із забрудненням атмосферного повітря.
Читайте також: