Зробити пожертву
Укр / Eng
14.12.20

Спеціалісти БФ «Право на захист» розробили та презентували рекомендації щодо необхідних заходів, які сприятимуть відновленню контролю над екологічною ситуацією на Донбасі та запобіганню виникненню надзвичайних ситуацій у регіоні. Зазначені рекомендації були напрацьовані в процесі реалізації діалогового проєкту, участь у якому взяли експерти по обидва боки лінії розмежування.

Діалогові проєкти реалізуються БФ «Право на захист» уже другий рік поспіль. У 2020-му темою діалогів зовсім не випадково стала екологічна ситуація на Донбасі та пошук способів її поліпшення. Донбас є індустріальним регіоном — і питання екології завжди були актуальні для нього. Проте з початком конфлікту деякі екологічні проблеми набули загрозливих масштабів. Фактично, Донбас опинився на порозі екологічної катастрофи.

Як наголошують експерти фонду, сьогодні вже неможливо ігнорувати проблеми непідконтрольних територій, адже шахти — це взаємопов’язана структура. Об’єкти, розташовані на непідконтрольній території, впливають на стан шахт, розташованих на підконтрольній території. Але відсутність інформації про зміни в режимі функціонування шахт, наприклад затоплення, позбавляє можливості підготувати обладнання на підконтрольній території належним чином. Унаслідок цього й шахти, і території, які над ними розташовані, зазнають негативного впливу, а екологічна ситуація з обох боків невідворотньо погіршується.

У 2020 році за ініціативи БФ «Право на захист» було проведено 10 експертних зустрічей, участь у яких узяли спеціалісти у сфері екологічної безпеки, охорони довкілля, гідрогеології, екологічного моніторингу, перероблення відходів та інформаційних технологій. За результатами спільної роботи експертів була підготовлена резолюція. У ній — крім стислого опису проблем — містяться пропозиції до органів влади на центральному рівні щодо запобігання екологічній катастрофі.

Цей документ, текст якого погоджено всіма учасниками проєкту, буде передано у відповідні органи влади для подальшої реалізації в державній політиці. Основними питаннями, які потребують швидких рішень від органів влади, є налагодження спільного екологічного моніторингу та оперативного інформування населення щодо стану об’єктів вугільної промисловості. Експерти вважають, що порядок проведення такого моніторингу та обсяг обміну інформацією мають бути закріплені у Мінських угодах. Лише у такий спосіб можна забезпечити їх реалізацію. Як зазначають спеціали Фонду, саме зараз важливо розширювати діалог і залучати до нього державу й міжнародних партнерів, адже обговорення проблем і прагнення до їхнього розв’язання можуть втілитися в пропозиції до програми регіонального розвитку і використання їх урозробленні Національної програми трансформації вугільних регіонів України до 2027 року.

«В основу планування заходів із запобігання природним і техногенним надзвичайним ситуаціям покладена інформація, яку отримують під час моніторингу, — говорить менеджерка проєкту «Побудова миру та налагодження діалогу щодо екологічних проблем на Сході України» Наталія Проскуренко. — Проте станом на сьогодні Україна не має можливості контролювати ситуацію на небезпечних об»єктах, а отже і вживати своєчасних заходів, які б дали змогу запобігти екологічній катастрофі в регіоні. Саме тому обмін інформацією — навіть на рівні діалогів між фахівцями — зараз є вкрай необхідним та важливим кроком. Ми вдячні всім, хто долучився до проєкту, та сподіваємося, що представники влади дослухаються до думки спеціалістів».