КИЇВ, УКРАЇНА – 23 жовтня 2019 року 3Р Консорціум, що складається з українських та міжнародних неурядових організацій, провів у Києві конференцію «Увага, загроза!». Конференція спрямована на підвищення обізнаності про конфлікт та техногенні ризики на сході України та особливо – вразливість постраждалого від конфлікту населення та систем надання послуг. Серед учасників – про місцеві, регіональні та національні органи влади, в тому числі представники уряду України, а також українські національні та міжнародні НУО, представники місцевих громад, іноземні інвестори.
Конференція, організована за підтримки Європейського Союзу через Генеральний директорат з питань гуманітарної допомоги та цивільного захисту Європейської комісії (ECHO), стосувалася 3 ключових аспектів управління ризиками:
- Ризики: занепад промисловості на сході України збільшує ризик екологічної катастрофи – через збройний конфлікт в регіоні це може статися в будь-який час. Наслідки можуть вплинути на мільйони людей по обидві сторони лінії зіткнення. Поширення інформації про ці ризики може забезпечити підготовку і планування на основі фактичних даних.
- Люди: Коли стається надзвичайна ситуація, першими на місці події опиняються місцеві мешканці. І вони часто реагують раніше, ніж можуть приїхати екстрені служби. Громади також найкраще знають власні потреби, можливості та загрози, тому їхня участь у плануванні дій надзвичайно важлива. Підготовлені громади рятують життя.
- Закон: Постійні реформи секторів цивільного захисту та екологічної безпеки надають можливості для підвищення (за допомогою ефективної державної політики) стійкості людей і систем надання послуг в Україні. Глобальні, національні, неурядові структури та ініціативи щодо зменшення ризику надзвичайних ситуацій можуть допомогти керувати цими процесами та підвищити готовність до запобігання та захисту цивільних громадян під час лих.
Партнери 3P Консорціуму, використовуючи ці пріоритети, вдосконалять план своєї діяльності на наступний рік і підтримають коаліцій багатьох зацікавлених сторін для активізації зусиль щодо ефективного управління ризиками лих на сході України, відповідно до зобов’язань Сендайської рамкової програми зі зниження ризику лих у 2015-2030 роках.
«Конференція була чудовою можливістю для місцевих органів влади постраждалих від конфлікту територій безпосередньо ознайомити про ризики національні та міжнародні організації, донорів та представників нового уряду України – усі вони є зацікавленими сторонами з потенціалом мобілізації ресурсів та підтримки кращої підготовленості, планування та зменшення ризиків”, – зазначив Ян Севера, менеджер 3P Консорціуму.
Робота 3P Консорціуму є частиною міжнародного реагування на конфлікт на сході України, від якого з 2014 року постраждало 5,2 мільйона людей.
Сьогодні понад 3 мільйони людей потребують гуманітарної допомоги, а 6 років бойових дій на сході України зробили цивільне населення вразливим до ризиків, пов’язаних з конфліктом, таких як обстріли або часті припинення надання комунальних послуг. Тривалий конфлікт також ускладнив ризики, пов’язані з промисловими та екологічними небезпеками, типових для цієї історично промислової зони. Примітно, що значна кількість таких небезпек знаходиться поблизу лінії розмежування конфлікту, де бойові дії все ще тривають майже щоденно.
Тому в першу чергу важливо посилити спроможність місцевих органів влади запобігати масштабним лихам за допомогою поліпшення планування, підготовці громад до реагування на ризики та посилення можливостей захисту цивільного населення у випадку лиха.
«ЄС вважає за свій обов’язок підтримувати українських мирних жителів, постраждалих від конфлікту, що триває. Ми прагнемо побачити результати цієї важливої ініціативи щодо управління ризиками надзвичайних ситуацій, яку ми підтримуємо в Україні. Ми вважаємо, що ця конференція стане плідною платформою для створення синергії для кращого захисту людей від екологічних і промислових небезпек», – зазначила Самюель Марі-Фанон, голова ECHO в Україні.