Президенту України
Володимиру Зеленському
Шановний Володимире Олександровичу!
Ми, Коаліція громадських організацій, що опікуються питаннями захисту і дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та осіб, які постраждали у зв’язку із збройним конфліктом, звертаємося до Вас з проханням невідкладного підписання законопроєкту №5478 “Про внесення зміни до розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» щодо тимчасових підстав незастосування заходів адміністративного впливу за порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України або виїзду з неї”, прийнятого Верховною Радою України 29 червня 2021 року.
З березня 2020 року окупаційні адміністрації, прикриваючись боротьбою з COVID-19, ввели штучні обмеження на перетин КПВВ через лінію зіткнення, розташовану в межах Луганської та Донецької областей, а також через адміністративний кордон Херсонської області та АР Крим та м. Севастополь.
У зв’язку з цим, громадяни України, які проживають на тимчасово окупованих територіях втратили можливість підтримувати постійний зв’язок з підконтрольними українському уряду територіями. Згідно з інформацією Державної прикордонної служби України, кількість перетинів через КПВВ знизилась у 35 разів порівняно із показниками, які існували до введення карантинних заходів з боку окупаційних адміністрацій.
Єдиною можливістю збереження соціальних зв’язків, звернення за адміністративними, соціальними, медичними та іншими послугами для громадян України залишається подорож з тимчасово окупованих територій через територію Російської Федерації, що на сьогодні визнається адміністративним правопорушенням, передбаченим статтею 204-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Так, за порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї передбачено адміністративне стягнення у виді штрафу від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (тобто від 1700 до 5100 грн).
Особливо критичною є ситуація у період триваючої вступної кампанії, де діти прямують з тимчасово окупованих територій до підконтрольної території, щоб вступити до закладів вищої освіти, і вкрай важливо, щоб першою зустріччю з представниками української держави для дитини не було складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Така ситуація потребує невідкладного вирішення. 29 червня Верховна Рада України ухвалила проєкт Закону №5478. Цей проєкт передбачає незастосування до мешканців тимчасово окупованих територій штрафних санкцій за порушення з підстав гуманітарного характеру порядку в’їзду-виїзду з/до окупованих територій в умовах блокування перетину КПВВ зі сторони окупаційної влади. Наразі цей Закон очікує на підпис Президента України
Коаліція громадських організацій, що опікуються питаннями захисту і дотримання прав внутрішньо переміщених осіб та осіб, які постраждали у зв’язку із збройним конфліктом, підтримує законопроєкт №5478 від 11.05.2021 “Про внесення зміни до розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» щодо тимчасових підстав незастосування заходів адміністративного впливу за порушення порядку в’їзду на тимчасово окуповану територію України або виїзду з неї” та звертається із проханням невідкладного підписання даного Закону з метою підтримки соціальних зв’язків з громадянами, які проживають на тимчасово окупованих територіях, задоволення невідкладних гуманітарних потреб.
09 липня 2021 року
Громадська Організація “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”
БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”