Зробити пожертву
Укр / Eng
24.03.23

Звернення

Ми, представники Коаліції громадських організацій, які опікуються захистом прав постраждалих від збройної агресії проти України, звертаємося до Вас у зв’язку з необхідністю оперативного вирішення проблеми оформлення пенсійного посвідчення для внутрішньо переміщених осіб (далі – ВПО). 

У зв’язку з повномасштабним вторгненням та запровадженням на всій території України воєнного стану було припинено випуск електронних пенсійних посвідчень на базі НПС «ПРОСТІР» (далі – ЕПП) (додаємо відповідь АТ “Державний ощадний банк України”). Разом з тим, відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат ВПО» та пункту 2 Порядку оформлення, виготовлення та видачі документів, що підтверджують призначення особі пенсії, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 03 листопада 2017 року №26-1, особам, які були взяті на облік як ВПО до 24.02.2022 року, видаються виключно платіжні картки, які одночасно є пенсійним посвідченням, тобто ЕПП. Крім того такі особи зобов’язані обслуговуватися та отримувати пенсію та соціальні виплати виключно на рахунки “Ощадбанку”.

Пенсіонери, які  звертаються до сервісних центрів Пенсійного фонду України з метою  оформлення пенсійного посвідчення в разі первинного призначення пенсії, або повторної видачі у разі втрати або пошкодження, закінчення строку його дії, отримують відмову.

Згідно з відповіддю Пенсійного фонду України (додається) у 2022 році зареєстровано 2215 звернень ВПО щодо оформлення/заміни ЕПП. Фактично дана проблема охоплює значно більше коло осіб. Велика кількість звернень за перші два місяці 2022 року свідчить про значно більшу кількість ВПО, які в середньому стикаються з необхідністю випуску або заміни пенсійних посвідчень, проте через масштабні бойові дії та окупацію частини території України вирішення проблем із документами значно ускладнене. 

В свою чергу, відсутність у особи пенсійного посвідчення впливає на можливість виїзду за кордон. Так як в період дії воєнного стану перетин державного кордону особами з інвалідністю здійснюється на підставі посвідчення, яке підтверджує відповідний статус/пенсійного посвідчення (ЕПП є саме таким документом).

Також відсутність у особи пенсійного посвідчення впливає на реалізацію пенсіонерами своїх прав та доступу до пільг, що передбачені чинним законодавством, зокрема, на безоплатний проїзд у пасажирському міському та залізничному міжміському транспорті, пільги на придбання лікарських засобів в аптеках, або отримання ліків безкоштовно та інше. 

На підставі вищенаведеного, ми звертаємося до Вас із проханням в рамках повноважень:

  • провести нараду із залученням відповідних державних органів та представників коаліції громадських організацій, які опікуються захистом прав постраждалих від збройної агресії проти України, для вирішення зазначеної проблеми;
  • усунути дискримінаційне відношення до ВПО, які були взяті на облік до 24.02.2022 року, порівняно з іншими ВПО;
  • внести зміни до чинного законодавства, зокрема до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року №637 “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” та передбачити можливість отримання ВПО на вибір ЕПП або пенсійного посвідчення у паперовій формі; 
  • внести зміни до чинного законодавства та надати можливість ВПО, які були взяті на облік до 24.02.2022 року, отримувати соціальні виплати та пенсії, через рахунки та мережу інших банків, а не тільки “Ощадбанку”.

В свою чергу інформуємо про свою готовність долучатись до ініціатив Міністерства, брати участь у нарадах та надавати свою експертну підтримку у сфері забезпечення прав та інтересів постраждалого від війни населення. 

ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

БО “БФ “ВОСТОК-СОС”

ГО Кримська правозахисна група

ГО “Донбас СОС” 

БО БФ “Стабілізкйшен Суппорт Сервісез”

БФ “Право на захист”

ГО “КримСОС”

Центр прав людини ZMINA