Зробити пожертву
Укр / Eng
18.10.18

№ 18-10 від 18.10.2018

Прем’єр-міністру України

Гройсману В.Б.

Шановний Володимире Борисовичу!

Від імені громадських організацій, що опікуються правами осіб, які постраждали внаслідок збройного конфлікту, звертаємося до Вас щодо системи призначення та контролю за соціальними виплатами та пенсіями внутрішньо переміщеним особам (далі – ВПО) та громадянам, які проживають на тимчасово окупованих територіях (далі – ТОТ).

Чинну систему призначення та контролю за соціальними виплатами та виплатами пенсії для ВПО було запроваджено влітку 2016 року через прийняття постанови Кабінету Міністрів України № 365 та  внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 637 (далі – Постанова №365, Постанова №637). Практика застосування цієї системи протягом більш ніж двох років продемонструвала не тільки її неефективність, але й невідповідність законодавству та нормам Конституції України, а також практиці Європейського суду з прав людини.

Існуюча система обмежує права людей з тимчасово окупованих територій на свободу пересування та вільний вибір місця проживання; позбавляє їх належних їм засобів до існування. Ця ж система розповсюджується і на громадян, які залишилися проживати на тимчасово окупованих територіях  та вимушені реєструватися як ВПО, щоб отримати зароблену ними пенсію. Ця система призвела до непомірного навантаження на органи соціального захисту населення та суди. До останніх було подано близько 4 000 індивідуальних судових позовів від громадян, які відстоюють своє право на соціальний захист. В результаті суди різних інстанцій – у тому числі Верховний Суд – підтверджують, що чинна система контролю за соцвиплатами та пенсіями ВПО не відповідає діючому законодавству. 4 липня 2018 року набрало чинності рішення Київського апеляційного адміністративного суду, відповідно до якого норми Постанови № 365 та Постанови № 637 були частково скасовані.  Нові процедури так і не були розроблені.

Тому останні декілька місяців триває період невизначеності, управління соціального захисту населення на місцях в своїх діях спираються на роз’яснення Міністерства соціальної політики щодо виконання вищезазначеного рішення суду. Однак, це роз’яснення носить рекомендаційний характер та призводить до різних практик призначення та контролю за соціальними виплатами, а подекуди – відмови управлінь соціального захисту в поновленні виплат до моменту прийняття нових нормативно-правових актів.

Саме тому ми, коаліція профільних організацій, які з самого початку війни надають консультаційну та юридичну підтримку постраждалому населенню, пропонуємо на Ваш розгляд проекти нормативно-правових актів, які містять нову систему призначення соціальних виплат та пенсій ВПО та громадянам, які проживають на ТОТ.

Запропонована система дозволить припинити дискримінацію осіб, які постраждали від конфлікту. При цьому вона є збалансованою як з точки зору принципів дотримання прав людини, так і з точки зору інтересів держави, адже не порушує норм Конституції та чинного пенсійного законодавства. При цьому система містить необхідні елементи  забезпечення адресності та індивідуальності виплати пенсії та соціальних виплат особі, якій вони призначаються. Застосування нової недискримінаційної системи дозволить також зробити структуру витрат бюджету більш стабільною, попередити накопичення боргів перед пенсіонерами, а також уникнути наявних на сьогодні корупційних ризиків.

На наш погляд, нова система відображає ті головні принципи, на яких ми наполягали в нашому зверненні до Вас у вересні цього року (Додаток І) та передбачають, зокрема:

  • скасування Постанови КМУ “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” № 365 від 08.06.2016,
  • внесення змін до Постанови КМУ “Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” № 637 від 05.11.2014;
  • внесення змін Постанови КМУ “Про затвердження Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках” від 30 серпня 1999 р. № 1596;
  • внесення змін Постанови правління Пенсійного Фонду України № 22-1 від 25.11.2005 “Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”;
  • скасувати постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року № 13-4 “Про органи, що здійснюють виплату пенсії та надання соціальних послуг громадянам України, які проживають на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя”.

Зі свого боку ми готові до проведення широких консультацій з приводу запропонованих проектів нормативно-правових актів та закликаємо Вас організувати  найближчим часом міжвідомчу нараду з цього приводу.

Додаток І: Колективний лист громадських організацій від 08.08.2018

Додаток ІІ: проекти підзаконних нормативно-правових актів на 10 арк.

З повагою,

 

Ольга Гвоздьова, ГО “Донбас СОС”

Альона Луньова, ГО “Центр інформації про права людини”

Анастасія Одінцова, БФ “Право на захист”

Ольга Куришко, ГО “КримSOS”

Олександра Дворецька, БФ “Восток-SOS”

Вершиніна Валерія, менеджерка програми “Радник з питань ВПО” БО БФ “SSS”

Оксана Сухорукова, БФ “Свої”

Тетяна Дурнєва, ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”[/vc_column_text]

[/vc_column_text]