Зробити пожертву
Укр / Eng
13.11.17

В управліннях Пенсійного фонду України у Донецькій та Луганській областях монітори БФ «Право на захист» продовжують фіксувати численні черги з числа ВПО. Пенсіонери-переселенці стоять у «живих» чергах та записуються у списки, що складаються із кількох сторінок.  Відновлення пенсійних виплат після призупинення через так звані «списки СБУ», не проходження фізичної ідентифікації та перерахунок пенсій у зв’язку з пенсійною реформою – основні причини, що змушують переселенців звертатися до УПФУ.

Так, великі черги були зафіксовані в УПФУ у містах Костянтинівка, Слов’янськ, Волноваха, Покровськ, Маріуполь, Сєвєродонецьк, Станиця Луганська. Водночас слід враховувати, що  частина УПФУ обслуговує мешканців не тільки самих міст, але й населених пунктів однойменного району. Тобто деякі пенсіонери ще мають доїхати до районного центру, щоб спочатку записатися в чергу, а потім чекати на прийом від декількох днів до трьох тижнів. А ось у Старобільську та Новоайдарі Луганської області потрапити на прийом у найближчий місяць навряд чи вийде, адже там діє талонна система, і талони вже розписані до кінця грудня.

Монітори БФ «Право на захист» повідомляють, що, наприклад, під час візиту до УПФУ у Волновасі (Донецька область) було зафіксовано пенсіонерів, які стояли у черзі з минулого тижня, адже приймають переселенців лише два спеціалісти, тож прийом проходить дуже повільно. Найважче доводиться особам похилого віку та людям з інвалідністю. Щоб не втратити місце в черзі за списком, який ведуть самі переселенці, їм необхідно вистоювати черги у некомфортних умовах та приходити до УПФУ двічі на день на переклик.

Ситуація, що склалася, є наслідком негуманної державної політики щодо пенсіонерів-ВПО. Наразі  пенсіонери-переселенці знаходяться в умовах жорсткого випробування на виживання. Неможливість потрапити на прийом у короткі строки може бути критичною у випадках призупинення пенсій протягом тривалого часу, адже для багатьох пенсіонерів єдиним джерелом існування є саме пенсія.

БФ «Право на захист» неодноразово наголошував: постановами №365, №637 та №167 Кабінет Міністрів України обмежив право пенсіонерів-переселенців на пенсію, право на недоторканність житла і свободу пересування, право на  доступ до правосуддя. Ми вважаємо за необхідне з боку Уряду розробити і затвердити чіткі та прозорі механізми соціального і пенсійного забезпечення ВПО та населення, яке постраждало внаслідок конфлікту, забезпечивши водночас рівність усіх громадян України перед законом.