Житло було і залишається однією з важливих умов інтеграції ВПО до місцевих громад. Шість житлових програм, які запровадила держава з моменту початку конфлікту для цієї категорії населення, не здатні повною мірою розв’язати гостре для переселенців питання. Тому потрібно шукати й інші стратегічні рішення.
На цьому наголошувалося під час презентації моніторингового звіту «Житлові потреби, наміри та можливості ВПО», який підготувала команда БФ «Право на захист». Цей звіт містить результати опитування 1066 внутрішньо переміщених осіб щодо їхніх житлових потреб, а також дані моніторингу об’єктів, які можна реконструювати й надалі використовувати як тимчасове або соціальне житло для ВПО. Крім того, під час заходу було представлено унікальний продукт: інтерактивну мапу з нанесеними актуальними об’єктами – будівлями, які можуть бути адаптованими або переобладнаними під житло.
Результати дослідження
Особливість звіту «Житлові потреби, наміри та можливості ВПО» полягає в тому, що він містить інформацію щодо наявних «житлових можливостей» для ВПО в тих регіонах країни, де подібний аналіз раніше не проводився. Зокрема, йдеться про Дніпропетровську, Запорізьку і Харківську області, де проживає майже п’ята частина всіх ВПО.
«Ми надіслали 456 запитів інформаційних запитів органам влади стосовно наявного житла, а також здійснили візити в місцеві громади, аби вивчити наявні “житлові можливості”, які можна розглядати як рішення для житлових проблем ВПО. Зібрана інформація про житлові об’єкти необхідна для аналізу і поширення даних серед ВПО, а також для допомоги органам місцевого самоврядування, неурядовим організаціям та іншим зацікавленим сторонам»,
– повідомив під час презентації звіту Володимир Олексенко, координатор з питань захисту БФ «Право на захист».
У результаті дослідження БФ «Право на захист» було виявлено 898 житлових об’єктів, які можна використовувати як тимчасове або соціальне житло для внутрішньо переміщених осіб за умови реконструкції або косметичного ремонту. Відповідні об’єкти були нанесені на спеціальну інтерактивну онлайн-мапу.
Пошук довгострокових рішень
Наявність альтернативних рішень у вирішенні житлового питання ВПО може стати шансом реального зменшення соціальної напруги. Адже, як зауважила Еліна Шишкіна, координаторка з адвокації БФ «Право на захист», від того, чи є в переселенців житло, вирішуються й інші проблеми.
«Якщо це питання не вирішити, то і для інших проблем, наприклад, працевлаштування, освіта, лікування, надзвичайно складно знайти рішення»,
– наголосила Еліна Шишкіна.
Не залишаються осторонь і представники міжнародних організацій та інституцій, які працюють в Україні. Пабло Матеу, представник Управління Верховного комісара ООН з питань біженців в Україні зазначив, що для поліпшення ситуації необхідно залучення партнерів з розвитку та участь уряду України. Зокрема органів місцевого самоврядування.
Станом на сьогодні діє низка житлових програм для ВПО, проте вони не здатні повною мірою вирішити це питання ВПО, тому додатково потрібно шукати та втілювати інші стратегічні рішення.
«Такі програми наразі доступні лише для певних категорій ВПО, тоді як переважна більшість – особливо найбільш вразливі категорії людей – залишаються наодинці з проблемою пошуку житла»,
– зазначила Мирослава Сущенко, керівниця офісів БФ «Право на захист» у Дніпрі та Запоріжжі.
Відтак державна політика у питанні вирішення житлової проблеми ВПО має бути комплексною. Цю тезу під час свого виступу підтвердив й Іван Парух, заступник голови правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву.
«Справді, досить таки невелика частина ВПО може скористатися нашими програмами, які передбачають або разову субсидію на придбання житла, або пільговий кредит. Наші програми, які ми адмініструємо, направлені на економічно активних внутрішньо переміщених осіб»,
– додав Іван Парух.
Підтверджують це й оприлюднені результати звіту БФ «Право на захист»: лише 5,9% респондентів–ВПО мають дохід понад 6 тисяч грн. Решта осіб не може скористатися житловими програмами через низький рівень доходу.
«На жаль, довгострокові рішення в секторі житла є доступними невеликій кількості переселенців, і зовсім не доступні для її найбільш вразливих категорій людей – пенсіонерів і малозабезпечених»,
– зазначив Олександр Галкін, президент БФ «Право на захист».
Переглянути звіт та результати дослідження можна за посиланням:
Ознайомитися з об’єктами, які можуть стати рішенням житлових проблем ВПО в зазначених регіонах, можуть усі охочі за посиланням. Також можна отримати додаткову інформацію чи безкоштовну консультацію юристів БФ «Право на захист», заповнивши форму на мапі або за номером безкоштовної гарячої лінії.