Зробити пожертву
Укр / Eng
23.11.18

БФ «Право на захист» презентував Аналітичний огляд регіональних житлових програм для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), велике дослідження, яке команда фонду проводила упродовж червня-серпня 2018 року.  Головна мета такої роботи – здійснити моніторинг спеціальних регіональних житлових програм для ВПО, проаналізувати наявні регіональні житлові програми та перевірити житлові об’єкти, наведені в таких документах.

«Щодня ми фіксуємо факти порушень прав переселенців і намагаємося реагувати на них. Одна з великих проблем, яку ми вбачаємо зараз, через 5 років конфлікту, в тому, що в Україні відсутня оцінка потреб внутрішньо переміщених осіб у житлі. Ми не знаємо, кому з людей, що перемістилися, потрібна така підтримка. Тому мета нашого дослідження – побачити і показати, як в регіонах вирішуються житлові проблеми ВПО, аби перенести успішний досвід областей на центральний рівень», – зазначила під час вступного слова Дарина Толкач, адвокаційний координатор БФ «Право на захист».

На необхідності побудови стабільної системи захисту ВПО і пошуку сталих рішень на державному рівні наголосила й Лідія Кузьменко, радник із правових питань Агентства ООН у справах біженців (UNHCR). Вона висловила сподівання, що Уряд ухвалить План заходів щодо реалізації Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження довгострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2020 року*, а його положення, зокрема ті, що стосуються компенсації за зруйноване внаслідок конфлікту майно, реалізовуватимуться більш ефективно.

«Агентство ООН у справах біженців підтримує реалізацію різних проектів і програм, зокрема і БФ «Право на захист», у сфері адвокації прав ВПО та їхнього захисту. Адже переселенці – це такі самі громадяни України, але їм довелося пережити травматичний досвід внутрішнього переміщення, тож вони мають певні особливі потреби. Це пов’язане з неможливістю відповісти запити, які існують у нашій бюрократичній системі, наприклад, надати довідку з місця реєстрації проживання, або довідку про склад сім’ї. Зараз питання повернення цих людей додому не розглядається, адже зона, з якої вони виїхали, не є безпечною. Тому дослідження БФ «Право на захист» є дуже актуальним. Воно стосується не лише тих регіонів, куди перемістилися ВПО, а й містить успішний досвід інших. Такі програми мають бути розроблені й доступні для всіх категорій громадян», – сказала Лідія Кузьменко.

За три місяці команда БФ «Право на захист» дослідила ситуацію у Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Київській, Луганській, Львівській, Одеській, Полтавській, Харківській областях та м. Києві. Були досліджені офіційні документи органів місцевої влади, інформація з офіційних веб-сайтів; відвідувані житлові об’єкти, внесені до різних програм та інших офіційних документів; проведені зустрічі з представниками місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування. Крім того, надсилалися запити про надання публічної інформації

Еліна Шишкіна, правовий аналітик БФ «Право на захист» підкреслила: «Ситуація неоднорідна, утім нам вдалося виокремити спільні риси. Наприклад, майже в усіх областях факт раптового переміщення великої кількості людей розглядають як негативний фактор для регіонального розвитку і стабільності, хоча в цих людях – величезний потенціал. До того ж, переселенці, якщо і отримують житло, то здебільшого тимчасове чи соціальне, водночас із власним, постійним, житлом, мають неабиякі проблеми».

Відмінності, які вдалося помітити, характерні для кількох груп областей. Так, у Донецькій і Луганській у пріоритеті відновлення пошкодженого/зруйнованого комунального житла для надання його ВПО, а також фондів тимчасового і соціального житла, зокрема за допомогою міжнародних донорських коштів. У Дніпропетровській, Запорізькій, Харківській та Київській – надання ВПО тимчасового та соціального житла. Львівська, Полтавська, Одеська та Харківська області розглядають переселенців як трудовий і інтелектуальний ресурс. Тут впроваджують проекти з перенавчання та перекваліфікації ВПО.

Повний текст звіту доступний українською та англійською мовами.

* План заходів щодо реалізації «Стратегії інтеграції внутрішньо переміщених осіб та впровадження довгострокових рішень щодо внутрішнього переміщення на період до 2020 року» був ухвалений 22 листопада 2018 року, після проведення заходу.