Зробити пожертву
Укр / Eng
30.01.20

Історія, яку ми розповімо сьогодні, – про десятки заручників бюрократичних процедур. Справа в тім, що від початку року до моніторів БФ «Право на захист» почали звертатися люди, які приїздять на підконтрольну уряду територію (ПУТ) для сплати податкових боргів, та не можуть повернутися додому. Навіть за умови погашення боргу, щодо цих осіб продовжує діяти тимчасове обмеження на виїзд із ПУТ. Відтак, вони часто залишаються без грошей і даху над головою на невизначений термін. 

54-річна жінка, яка мешкає у смт Старомихайлівка, у жовтні 2019 року перетнула лінію розмежування через КПВВ «Мар’їнка». Тоді її відвели для перевірки до модуля СБУ, а документи сфотографували. Причину таких дій не повідомили. Наприкінці листопада вона повернулася на тимчасово непідконтрольну уряду територію (НПУТ) через той самий КПВВ. Її документи знову сфотографували і пропустили, а прикордонник повідомив: щодо неї діє тимчасове обмеження на перетин лінії розмежування. Жінка вирішила з’ясувати причину і зробила письмовий запит на Головний центр обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України (ДПСУ). За 10 днів отримала відповідь – заборона пов’язана з податковою заборгованістю (борг із єдиного соціального внеску).  

26 грудня 2019 року жінка в’їхала на ПУТ, аби погасити заборгованість і скасувати заборону. За цим звернулася до Мар’їнської виконавчої служби, де їй сказали: наближається кінець року, рахунки закриті, нові будуть доступні в січні, тож порадили прийти майже за два тижні, 8 січня. Жінці вдалося знайти знайомих у Мар’їнці, щоб тимчасово пожити в них.  

8 січня героїня нашої історії отримала реквізити нових рахунків і вже наступного дня сплатила 2 900 грн боргу. Квитанції одразу передала у виконавчу службу. Ще за кілька днів, 11 січня, представники виконавчої служби надіслали поштою на адресу Головного центру обробки спеціальної інформації ДПСУ запит про скасування обмеження на перетин лінії розмежування, який був доставлений 14 січня.  

Утім станом на 22 січня 2020 року заборону не скасували. Виконавча служба рекомендує жінці щодня їздити на КПВВ і перевіряти, чи заборона все ще діє, на «гарячій лінії» ДПСУ таку інформацію телефоном не дають, а у відповідь на електронний запит просять надати номер і дату супровідного листа від виконавчої служби, де, своєю чергою, вкрай емоційно заявляють, що нікому нічого не зобов’язані давати. 

За номерами «гарячої лінії» Міністерства юстиції України жінку відправляють до Краматорського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції, ті говорять, що можуть бачити заборони лише, пов’язані з рухомим і нерухомим майном, і обіцяють розібратися з Мар’їнським відділом.  

У підсумку більше місяця мешкає на ПУТ у знайомих, які поки що її не виганяють. Із роботи на НПУТ її звільнили, на її місце взяли іншу людину. Представники БФ «Право на захист» продовжують надсилати письмові запити ДПСУ, а жінка залишила скаргу на урядовій «гарячій лінії» 1545.  

Станом на 30 січня наша бенефіціарка щодва дні їздить на КПВВ із надією, що її заборону скасують. Утім, скільки жінці доведеться жити у сторонніх людей без можливості повернутися додому – невідомо. Людина просто приїхала понад місяць тому погасити заборгованість.