Зробити пожертву
Укр / Eng
31.01.18

Не встигли переселенці забути так звані «списки СБУ» та пов’язані з ними призупинення соціальних та пенсійних виплат, як в управліннях соцзахисту та пенсійного фонду з’явилися нові списки, позапланові перевірки та призупинення виплат. Монітори БФ «Право на захист» поспілкувалися на цю тему з представниками 101 управління Пенсійного фонду України (УПФУ) та 112 управлінь соцзахисту населення (УСЗН).

Майже всі УПФУ (99) та УСЗН (107) підтвердили отримання списків ВПО за даними системи «Аркан». «Аркан» — це інтегрована міжвідомча автоматизована система обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон (а також лінію зіткнення); її розпорядником виступає Держприкордонслужба України (ДПСУ). З даних списків начебто можна виявити перевищення допущеного терміну відсутності ВПО на підконтрольній території за місцем реєстрації (більш ніж 60 днів), що може тягнути за собою призупинення виплат та скасування довідки ВПО. Також інформація від Держприкордонслужби згідно із Постановою КМУ №365 може стати підставою припинення соціальних та пенсійних виплат. Власне, «списки з Аркану» тепер становлять суттєвий ризик для ВПО, які отримують будь-які виплати.

У більшості УПФУ (73) зазначили, що отримують списки за ініціативою своїх обласних УПФУ, а у більшості УСЗН (92), в свою чергу, отримують ці списки від УПФУ – для проведення верифікації.

Водночас лише в незначній кількості установ (14 УПФУ і 11 УСЗН) назвали конкретну періодичність надходження таких даних – від 1 тижня до 1 місяця, тоді як в більшості установ вказали на несистемність їхнього надходження.

Єдиної практики реагування та подальшої роботи зі списками, складеними на підставі даних з системи «Аркан», також немає. Хоча в більшості УПФУ (88) стверджують, що спочатку надсилають таки списки в УСЗН для додаткової перевірки фактичного місця проживання ВПО, деякі управління одразу призупиняють виплату пенсій тим переселенцям, які потрапили до таких списків. В більшості УСЗН (99) також заявили про пріоритет перевірки проживання ВПО за адресою реєстрації, на результатах якої потім приймають рішення, проте у частині УСЗН одразу призупиняють соціальні виплати ВПО з таких списків.  Так, у Вознесенівському районі м. Запоріжжя за результатами даних із системи АРКАН за півроку було скасовано 700 довідок ВПО без проведення додаткових перевірок та, відповідно, їм були призупиненні пенсійні та/або соціальні виплати. Така практика є неприпустимою, з огляду на той факт, що самі співробітники УСЗН та УПФУ скаржаться на наявність в отриманих списках неточної та застарілої інформації, яка не відповідає дійсності. Наприклад, УСЗН Великобурлуцького району Харківської області в жовтні 2017 року отримало списки за даними, датованими квітнем-травнем.

«Звісно, пізніше і соцвиплати, і пенсії можна відновити, – розповідає Юлія Кубанова, координатор з питань захисту БФ “Право на захист”. – Проте з досвіду наших клієнтів знаємо: краще в жодному разі не допустити припинення пенсійних виплат, адже їхнє відновлення – процедура складна, довга та дуже стресова для літніх людей».

Одна тільки перевірка факту проживання за зазначеною адресою може зайняти більш ніж місяць (за словами самих же працівників органів соцзахисту), а строк нарахування відновлених пенсійних виплат – від 1-ого до 3-х місяців, а інколи навіть довше (в Нікольському, Мангушському, Мар’їнському та Великоновосілківському районах Донецької області).

До того ж, лише в частині відвіданих  УПФУ (46) повідомили, що відновлюють пенсійні виплати ВПО з моменту призупинення, тоді як в решті відновлюють або з дати звернення про поновлення, або відповідно до рішення комісії, яке може передбачати як повне поновлення, так і без виплати заборгованості за час призупинення. (Нагадуємо, що відстояти право на отримання заборгованості з пенсії можливо в суді).

То ж «списки із Аркану» таять в собі реальну небезпеку для ВПО саме через те, як після їхнього отримання діють співробітники УСЗН та УПФУ. Практика припинення виплат переселенцям тільки на підставі включення їхнього прізвища до таких списків є неприпустимою. Чому ж ВПО, у тому числі вразливих категорій, мають втрачати державну підтримку навіть тимчасово і наново проходити всі ці поневіряння з багаторазовими перевірками та відвідуваннями установ через несистемну й неналагоджену роботу державних установ?

БФ «Право на захист» закликає Мінсоцполітики, управління соціального захисту населення та Пенсійного фонду України налагодити уніфікований системний підхід до обслуговування ВПО в рамках чинного законодавства та забезпечити реалізацію їхніх прав.[boc_img_gallery columns=”2″ fixed_size=”yes” img_hover_effect=”2″ image_ids=”5915,5916″]