Зробити пожертву
Укр / Eng
27.06.16

Олександр родом з Донецька, до Харкова приїхав вчитися у художньому училищі. Напередодні ввечері вони з друзями вирішили прогулятися і випити пива. Не встигли молоді люди відійти від супермаркету, як до них підійшли троє чоловіків, які представилися співробітниками поліції.

Олександр, студент

До нас підійшли люди у чорному – у цивільному, тобто без розпізнавальних знаків. Представилися співробітниками поліції. Показали якусь ксиву. Попросили нас сказати, кого як звати: прізвище, ім’я , по батькові і рік народження. Кудись зателефонували, їм сказали, що забирайте їх та їдемо. Нас попросили проїхати та оформити протокол

Однак, замість найближчого райвідділу, хлопців доставили прямо в районний військкомат на Московському проспекті. Через півгодини друзів, каже Олександр, відпустили, а його попросили залишитися. Пояснили, що він призовного віку і зобов’язаний пройти медкомісію.

Олександр, студент

Ми приїхали у відбірковий пункт і всю ніч підвозили дуже багато хлопців. І всім сказали, що ми будемо чекати до ранку. Всі 6 зв’язувалися з рідними. Було 10 машин поліції, швидка всю ніч приїжджала, комусь було погано. Багато прогулювалися також, як ми. Просто гуляли, хто вийшов з собакою погуляти. Когось привезли навіть з гітарою.

У той же час друзі і родичі Саші почали телефонувати правоохоронцям і шукати адвоката.

Катерина Польова, подруга Олександра

На місце, коли ми туди приїхали, ми викликаємо ще одну патрульну поліцію і бачимо, що до цього там вже стоїть адвокат, який не по нашій справі, а по ідентичній. Так же само хлопця забрали, викликали адвоката якісь люди. У результаті 4 патрульних машини вже були до нас. І приблизно 6 заяв вже було написано.

Після втручання адвоката Сашу все ж випустили. У облвійськкоматі  не приховують, про цей інцидент чули. За словами заступника військкома області Адрея Семеновича зараз дійсно йде набір строковиків. Співробітники районних комісаріатів дійсно цікавляться у молодих людей призовного віку, чому вони досі не з’явилися у військкомати, цікавляться місцем прописки і просять проїхати у військкомат – але все виключно добровільно.

Андрій Семенович, заступник військкома Харківської області

Чи він находиться на обліку у війсковому комісаріаті, пройти війскову комісію. Визначити стан його здоровя, фізичний, моральний стан. Подивитися, чи в нього є якісь відстрочки   і приняти рішення. Ось для цього війсковий комісаріат і змушений діяти, може у якісь мірі  ідуть порушення з боку війскових комісаріатів але це реакція на ту ситуацію яка склалося, але насильно нікого не тягнуть. Ви чули хоч один епізод, що когось затолкали фізично, примінили якусь силу.

Працівникам військкомату доводиться йти на такі заходи, оскільки більшість молодих людей проігнорували свій обов’язок перед батьківщиною та наказ президента від 5 травня поточного року, – каже Семенович.

Андрій Семенович, заступник військкома Харківської області

Ну, спочатку, після виходу наказу президента про призив на строкову службу, незалежно від того, він отримав повістку чи не отримав, повинен прийти в свій районний військовий комісаріат для того, щоб пройти медичну комісію, для того щоб надати документи, які підтвердять, або не підтвердять його можливість відстрочки. Можливість взагалі звільнення війсковою служби. Дається 10 днів і людина повинна пройти медичний огляд, так визначається придатність до війскової служби. Будемо говорити відверто, не має такого у нас.

Олександру дали 5 днів, щоб він міг підтвердити свою відстрочку документом з вищого навчального закладу. У свою чергу юристи у подібного роду сафарі за призовниками угледіли ряд порушень.

Оксана Желанова, адвокат БО “БФ “Право на захист”

Однозначно можу сказати, що чинне законодавство передбачає певний порядок призову молодих людей на військову службу. Це робиться за допомогою повісток. Повістки вручаються знову ж у чітко зазначених місцях. Це може бути зроблено або в самому комісаріаті, або за місцем проживання особи. Крім того, на скільки я розумію, до нього були застосовані дії насильницького характеру і обманні дії, що власне кажучи, теж не застосовується.

Після збору всієї необхідної інформації, каже Оксана Желанова, можна буде визначитися з подальшою подачею позовної заяви до суду або ініціювати кримінальне провадження.

https://youtu.be/fRgIxbLWkj4″ el_width=”80″ align=”center”]Телеканал АТН