УСЗН припинило виплати адресної допомоги переселенці та вимагало повернути вже виплачені гроші. Юристи Слов’янського офісу БФ «Право на захист» довели неправомірність таких дій у суді
У зв’язку з конфліктом Ольга* була вимушена переселитися разом з двома дітьми з Донецька до Костянтинівки. Їй та її дітям як внутрішньо переміщеним особам з жовтня 2014 до середини лютого 2017 року виплачувалась адресна допомога. Однак у лютому 2017 року УСЗН повідомило її про відмову у призначенні адресної допомоги на наступний період, посилаючись на наявність у власності чоловіка Ольги квартири у м. Костянтинівка. Також УСЗН вимагав повернення вже виплаченої адресної допомоги в розмірі більше 50 тисяч гривень.
Ольга звернулася за допомогою до юристів Слов’янського офісу БФ «Право на захист». Юрист Слов’янського офісу БФ «Право на захист» Маргарита Оксаніченко пояснила, що переселенка та її діти мали право на призначення адресної допомоги, оскільки наявність житла у зоні проведення АТО за діючим на той час законодавством України не могло бути підставою для відмови у призначенні такої допомоги та для вимог повернути вже виплачену сім’ї переселенців адресну допомогу. Після направлення до УСЗН адвокатських запитів, підготовки позовної заяви до суду щодо неправомірності рішень УСЗН та в результаті представництва інтересів у суді, 13 червня позов Ольги було задоволено: було скасовано рішення УСЗН про відмову у призначенні адресної допомоги та про розрахунок надміру виплачених сум адресної допомоги, а також зобов’язано УСЗН призначити та виплатити Ользі та її дітям адресну допомогу як внутрішньо переміщеним особам з дати її звернення, тобто з лютого 2017 року.
Під час розгляду справи захисник відповідача адвокат Слов’янського офісу БФ «Право на захист» Герман Петров вказав, що Костянтинівка входить до переліку населених пунктів, на території яких проводилася антитерористична операція, тому наявність у власності житла у м. Костянтинівка не могло бути підставою для відмови у призначенні або припиненні виплати адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам, тим паче для вимог повернути виплачену адресну допомогу. Посилання УСЗН в своїх запереченнях в суді на наявність листа Мінсоцполітики про не призначення адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам за наявності житла на підконтрольній владі України території, було спростовано, оскільки даний лист суперечить нормам законодавства України.
* Ім’я переселенки було змінено із міркувань безпеки.