Зробити пожертву
Укр / Eng
11.10.18

У будинок мешканки Донецької області потрапив артилерійський снаряд, що призвело до повного його руйнування. Намагаючись відшкодувати задані терористичним актом збитки, вона звернулася із позовом до держави України в особі Кабінету Міністрів України з вимогою виплатити відшкодування. Інтереси позивачки у судах представляв адвокат БФ «Право на Захист» Герман Петров. 

Згідно практики Європейського суду з прав людини, а також національного законодавства, саме держава відповідальна перед своїми громадянами за шкоду, яку вона не змогла відвернути. Після сплати компенсації держава набуває право стягнути ці кошти з винних осіб. Тобто,  держава зобов‘язана забезпечити певний рівень безпеки на своїй території, а якщо не в змозі цього зробити, то виплатити відповідну компенсацію. Подібні норми містить і національне законодавство. Зокрема, стаття 19 ЗУ «Про боротьбу з тероризмом» передбачає, що відшкодування шкоди, заподіяної громадянам терористичним актом, провадиться за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до закону і з наступним стягненням суми цього відшкодування з осіб, якими заподіяно шкоду, в порядку, встановленому законом. 

Однак, Верховний Суд  відмовив у задоволенні касаційної скарги, поданої юристами БФ «Право на Захист», залишивши без змін рішення попередніх інстанцій.  

Олег Тарасенко, старший стратегічний юрист БФ «Право на Захист» прокоментував ситуацію: “Своє рішення Верховний Суд обґрунтував тим, що позивачка не передала своє зруйноване майно у власність органів місцевого самоврядування, тому не може претендувати на компенсацію. Крім того, Суд вважав, що факт руйнування має бути підтверджений Актом, форма якого так і не була розроблена органами виконавчої влади. 

Таким чином позивачка вичерпала національні засоби захисту, тому  наразі юристи БФ «Право на захист» готуються подавати відповідну скаргу до Європейського суду з прав людини, щоб захистити законні права постраждалої.” [/vc_column_text]

[/vc_column_text]