У будинок мешканки Донецької області потрапив артилерійський снаряд, що призвело до повного його руйнування. Намагаючись відшкодувати задані терористичним актом збитки, вона звернулася із позовом до держави України в особі Кабінету Міністрів України з вимогою виплатити відшкодування. Інтереси позивачки у судах представляв адвокат БФ «Право на Захист» Герман Петров.
Згідно практики Європейського суду з прав людини, а також національного законодавства, саме держава відповідальна перед своїми громадянами за шкоду, яку вона не змогла відвернути. Після сплати компенсації держава набуває право стягнути ці кошти з винних осіб. Тобто, держава зобов‘язана забезпечити певний рівень безпеки на своїй території, а якщо не в змозі цього зробити, то виплатити відповідну компенсацію. Подібні норми містить і національне законодавство. Зокрема, стаття 19 ЗУ «Про боротьбу з тероризмом» передбачає, що відшкодування шкоди, заподіяної громадянам терористичним актом, провадиться за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до закону і з наступним стягненням суми цього відшкодування з осіб, якими заподіяно шкоду, в порядку, встановленому законом.
Однак, Верховний Суд відмовив у задоволенні касаційної скарги, поданої юристами БФ «Право на Захист», залишивши без змін рішення попередніх інстанцій.
Олег Тарасенко, старший стратегічний юрист БФ «Право на Захист» прокоментував ситуацію: “Своє рішення Верховний Суд обґрунтував тим, що позивачка не передала своє зруйноване майно у власність органів місцевого самоврядування, тому не може претендувати на компенсацію. Крім того, Суд вважав, що факт руйнування має бути підтверджений Актом, форма якого так і не була розроблена органами виконавчої влади.
Таким чином позивачка вичерпала національні засоби захисту, тому наразі юристи БФ «Право на захист» готуються подавати відповідну скаргу до Європейського суду з прав людини, щоб захистити законні права постраждалої.” [/vc_column_text]
[/vc_column_text]