В Управлінні соцзахисту були впевнені, що жінка повернулася до зони АТО і більше 3 місяців знаходилася там, тому скасували її довідку ВПО і припинили усі виплати. Проте юристи довели, що переселенка весь цей час проживала за місцем реєстрації.
На початку липня 2014 року Оксана Андріївна* вимушено покинула рідний Луганськ та оселилася у м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, де проживала її старенька мати. Жінка стала на облік ВПО та поновила виплату пенсії.
В середині квітня 2016 року переселенка з’їздила до родичів у Бєлгородську область (Росія). Жінка перетинала кордон через Харків; із Кривого Рогу до Харкова і назад їхала потягом. Уся поїздка зайняла менше тижня, тож 25 квітня 2016 року ВПО повернулася до Кривого Рогу.
Термін дії довідки ВПО в Оксани Андріївни закінчувався 30 квітня 2016 року, тому вже 28 квітня вона особисто звернулася до УСЗН із заявою про продовження терміну дії документа. Відповідно до діючого на той час законодавства України термін дії довідки був подовжений до 27 жовтня 2016 року.
Власне, до жовтня 2016 року жінка вчасно отримувала пенсію, але 5 жовтня повертаючись із магазину додому, Оксана Іванівна зустріла сусідку, яка передала їй рекомендований лист від УСЗН. Сусідка також сказала, що розписалася замість переселенки у повідомлені про вручення листа. У конверті було повідомлення від Управління соцзахисту про скасування дії довідки ВПО.
Наступного ж дня жінка звернулася до УСЗН за роз’ясненнями. На її питання спочатку не відповідали, тому ВПО подала письмову заяву із вимогою роз’яснити причини скасування її довідки. Пізніше переселенку також усно повідомили про припинення належних їй пенсійних виплат.
Через 2 тижні після подання заяви Оксана Андріївна отримала відповідь, в якій йшлося про те, що її довідка була скасована відповідно до Інформації Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 19.07.2016 року та акту обстеження матеріально-побутових умов сім’ї, що був складений районною робочою групою для перевірки фактичного місця проживання/перебування ВПО, від 05.08.2016 року. У листі було сказано, що жінка в середині квітня виїхала через пропускний пункт Гоптівка на територію АТО і що «Відсутність даних про в’їзд на контрольовану територію України дають обґрунтовані підстави вважати, що ВПО повернулася до покинутого місця постійного проживання».
Не знаючи, як довести, що вона не поверталася до Луганська, а весь цей час проживала за місцем реєстрації, Оксана Андріївна звернулась до БФ «Право на захист».
Олексій Капінус, юрист Дніпровського офісу БФ «Право на захист», допоміг переселенці зібрати необхідні докази та склав адміністративний позов.
Під час розгляду судової справи ВПО надала суду придбаний 24 квітня 2016 року залізничний квиток до Кривого Рогу, який було додано до матеріалів справи. Також жінка надала суду копію заяви про подовження терміну дії довідки, яку вона особисто подавала до УСЗН 28 квітня 2016 року. Крім того троє свідків підтвердили у суді, що із кінця квітня і до жовтня, бачили жінку кожен або майже кожен день.
За результатами розгляду справи 4 січня 2017 року суд визнав протиправним рішення УСЗН від 29 вересня 2016 року, про скасування дії довідки про взяття на облік ВПО та постановив скасувати вказане рішення УСЗН. Крім того суд зобов’язав Управління соцзахисту компенсувати Оксані Андріївні сплачений нею судовий збір у розмірі 551 гривень 20 копійок.
15 березня Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд підтвердив рішення суду першої інстанції, тож ВПО тепер може відновити свої права, зокрема, поновити виплати пенсії.
* ім’я змінене із міркувань безпеки