Зробити пожертву
Укр / Eng
07.07.23

Європейська мережа безгромадянства, Європейська рада у справах біженців та вигнанців, Єврейська гуманітарна організація HIAS підтримали заклик Благодійного Фонду “Право на захист” до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини щодо конституційного подання по Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту державного кордону України”. 

Раніше ми вже повідомляли, що Закон №7475 “Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту державного кордону України” значно негативно позначається на дотриманні прав шукачів захисту та осіб без громадянства В Україні. Відповідні положення цього Закону дозволяють органам охорони державного кордону та Службі безпеки України приймати рішення про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства без відповідного рішення суду. Вони також значно розширюють коло осіб, які можуть бути затримані, і дозволяють тримати під вартою незалежно від рішення суду. Крім цього, Закон суттєво обмежує право на звернення за міжнародних захистом на кордоні.

Європейська мережа безгромадянства (European network of statelessness – ENS) як альянс громадянського суспільства неурядових організацій, юристів, науковців та інших незалежних експертів, які займаються вирішенням проблеми безгромадянства в Європі, у відкритому листі висловило занепокоєння щодо прийнятого 23 лютого 2023 року Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони державного кордону України». Зазначений лист опублікований на сайті організації за посиланням.

У зв’язку із вищевикладеним БФ “Право на захист” за підтримки Громадської організації “Десяте квітня”, МФОЗНС “Регіон Карпат”, БФ «Рокада» звернулись до Уповноваженого

Верховної Ради України з прав людини із проханням звернутись до Конституційного суду України щодо вирішення питання про відповідність Конституції України вищезазначених положень Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту державного кордону України”.

Таким чином, з метою посилення висловленої позиції БФ “Право на захист” та правозахисних організацій у відповідному листі зазначається: 

“ENS виступає проти свавільних рішень про депортацію та затримання, беручи до уваги безгромадянство та ризик безгромадянства, а також необхідність розумної перспективи видворення. Ми підтримуємо наших партнерів БФ «Право на захист», ГО «Десяте квітня» та Міжнародну фундацію охорони здоров’я та охорони навколишнього середовища «Регіон Карпат» (NEEKA) у відстоюванні вищезгаданих змін та закликах до Уповноваженого України з прав людини подати конституційне подання про оскарження цього закону до Конституційного Суду України.”

Правовий висновок щодо внесення змін до законодавства України про охорону державного кордону України дала і Європейська рада у справах біженців та вигнанців (ECRE) – це спілка 118 організацій громадянського суспільства з 40 європейських країн, включаючи Україну. Спілку було засновано в 1974 році з метою захисту та просування прав біженців, шукачів захисту та інших вимушено переміщених осіб у Європі. 

Висновок підтримала і Європейська правова мережа з питань притулку (ELENA) – це форум практикуючих юристів, які прагнуть просувати найвищі стандарти прав людини у поводженні з біженцями, шукачами захисту та іншими особами, які потребують міжнародного захисту, у своїй щоденній індивідуальній консультаційній та адвокаційній роботі. Мережа ELENA поширюється на більшість європейських держав, в тому числі й Україну, і включає понад 500 юристів та юридичних консультантів, які відстоюють права переміщених осіб через судові процеси. 

ECRE та ELENA зазначили, що законодавчі положення, передбачені Законом України № 2952-IX, які фактично позбавляють громадян третіх країн, які перетинають або намагаються перетнути кордон України, у праві на захист в ситуаціях, описаних у пункті 3 цього висновку, порушують основоположні права ЄС та acquis ЄС у сфері захисту відповідно до тлумачення Суду ЄС, судового органу, уповноваженого тлумачити законодавство ЄС в Європейському Союзі.

ECRE підсумувала, що враховуючи вищенаведені аргументи та необхідність роз’яснення новоприйнятих змін для уникнення невідповідності міжнародному праву та праву ЄС, а також українському праву, вони підтримують запит українських організацій громадянського суспільства та членів мережі ELENA щодо звернення до Конституційного Суду України з питанням про конституційність Закону 2952-IX».

Не залишилися осторонь і HIAS – це єврейська гуманітарна організація, що займається допомогою вимушеним переселенцям у всьому світі. HIAS працює у більш ніж 20 країнах, у тому числі в Україні, по всій Європі, Африці в Північній та Південній Америці.   

У своєму листі вони зазначили, що у той час як міжнародне співтовариство надає щедру гуманітарну допомогу Україні, і багато країн відкрили свої кордони для українських біженців, HIAS сподіваємося, що Україна, у свою чергу, також продемонструє свою прихильність та відданість захисту вимушено переміщених осіб відповідно до міжнародного права. Навіть у виняткових обставинах надзвичайно важливо дотримуватися принципів міжнародного права, зокрема, принципу недопущення примусового повернення (non-refoulement), поважати право шукати захисту та надавати прихисток найбільш вразливим верствам населення. 

HIAS підсумували, що підтримують БФ “Право на захист” у адвокації проти вищезгаданих поправок та заклику до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини подати конституційне подання, щоб оскаржити цей закон в Конституційному Суді.
З листами підтримки вищезазначених організацій можна ознайомитися у додатках: