Зробити пожертву
Укр / Eng
02.11.16

До юристів нашої організації вже неодноразово зверталися переселенці, які зареєстровані як фізичні особи-підприємці (далі – ФОП) і після переміщення з непідконтрольних територій не здійснювали ніякої діяльності. ФОП-переселенці задаються питанням – чи повинні вони платити податки за цей період або ж вони мають право цього не робити. Відповідь на це питання дає правової аналітик БФ “Право на захист” Олена Виноградова.

Відповідь на питання залежить від двох чинників. По-перше, до якої групи ФОП належить особа (I, II, III, IV). Більшість ФОП належать до III групи. По-друге, за якою системою оподаткування ФОП сплачує податки та збори (загальна чи спрощена).

Те, що кожен ФОП зобов’язаний платити, ділитися на податки і єдиний соціальний внесок (далі – ЄСВ). Хоча вони і сплачуються в одну податкову, але це два різних платежі, тому не варто їх плутати.

При цьому кожен ФОП зобов’язаний подавати декларації до податкової з частотою, яка залежить від того, на загальній він системі оподаткування чи на спрощеній.

Тобто ФОП повинні піклуватися про те, щоб вчасно сплачувати податки та ЄСВ, а також подавати декларацію.

Тепер докладніше про те, що і як працює. Це буде легше уявити за допомогою Таблиці 1.
[vc_single_image image=”2426″]За неподання або несвоєчасне подання декларації сплачується штраф у розмірі 170 грн. (якщо це 1й раз) або 1020 грн. (Якщо протягом року платника вже штрафували за такі речі).

Міністерство доходів і зборів України листом від 07.07.2014 № 16042/7 /99-99-19-03-02-17 надало роз’яснення щодо перенесення граничних строків подання податкової декларації та незастосування штрафних санкцій протягом таких строків для підприємців з непідконтрольних територій. Для цього потрібно було протягом 30 днів з моменту переміщення подати відповідну заяву до податкової за новим місцем проживання у довільній формі з коротким і чітким обґрунтуванням підстав звільнення від відповідальності, а також надати свідчення Торгово-промислової палати про наявність обставин непереборної сили.

З податками все більш-менш зрозуміло. Якщо ви не вели підприємницьку діяльність і вам не надходили доходи від неї на банківський рахунок, відповідно, вам не потрібно нічого платити, жодних штрафних санкцій за це не передбачено.

З ЄСВ ситуація інша. Якщо ви були на загальній системі оподаткування, то у вас все в порядку (як і у випадку з податками), тобто ви не повинні сплачувати ЄСВ.

Якщо ж ви були на спрощеній системі, то все трохи складніше. За загальним правилом, ви повинні платити ЄСВ раз на квартал у сумі, що дорівнює сумі ЄСВ за кожен місяць кварталу. Для ФОП мінімальний ЄСВ до 2016 року становив 34,7% від розміру мінімальної зарплати. З 01.01.2016 року ставка ЄСВ знижена до 22% (для всіх категорій платників) (Таблиця 2).
[vc_single_image image=”2428″]За несплату ЄСВ нараховується штраф і пеня у розмірі 0,1% від суми несплати за кожний день прострочення.

Однак є одне але! 15.10.2014 р. набрав чинності Закон України “Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції”, згідно з положеннями якого платники ЄСВ з непідконтрольних територій Донбасу на період з 14 квітня 2014 до закінчення антитерористичної операції, військового або надзвичайного стану звільнялися від сплати ЄСВ. Для цього платник єдиного внеску повинен був подати відповідну заяву до податкової за місцем нового проживання у довільній формі не пізніше ніж 30 календарних днів, наступних за днем ​​закінчення антитерористичної операції.

При цьому відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені за несплату ЄСВ в період з 14 квітня 2014 до закінчення антитерористичної операції, не застосовувалися б до таких платників. А недоїмка ЄСВ була б визнана безнадійною та підлягала б списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу.

АЛЕ! з 01.01.2016 року це виключення для жителів Донбасу про звільнення від сплати ЄСВ було скасоване. З цього моменту порядок сплати ЄСВ для жителів непідконтрольних територій став загальним (таким, як і для інших громадян).

Враховуючи вищесказане, можна з упевненістю говорити про те, що ніхто не має законного права не платити податки та загальнообов’язкові платежі. Є випадки, коли їх оплату держава дозволяє відстрочити, списує та/або скасовує штрафні санкції за їх несплату або несвоєчасну сплату тощо. Стосовно ФОП з непідконтрольних територій Донбасу такі винятки були представлені з питань подання звітності та сплати ЄСВ, але з певними застереженнями і термінами дії цих винятків. Що ж стосується податків, то тут діє загальне правило: ФОП повинні сплачувати їх лише у разі наявності доходів від підприємницької діяльності.

Олена Виноградова, правовий аналітик БФ “Право на захист”

Юридична Газета