Зробити пожертву
Укр / Eng
08.11.22

У вересні 2022 року уряд підтримав ініціативу Мінреінтеграції, відповідно до якої, на територіях, прилеглих до зон проведення бойових дій, влада забезпечить мешканців безоплатною деревиною, щоб кожна сім’я мала можливість зігріти оселю протягом осінньо-зимового періоду.*

На початку жовтня 2022 року Кабінетом Міністрів України внесені зміни до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України, затверджених постановою від 4 жовтня 2017 р. № 769 (далі – Порядок та умови).**

Вказаними Порядком та умовами визначений механізм надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України (далі – субвенція), передбаченої законом про Державний бюджет України на відповідний рік.

Відповідно до підпункту 4 пункту 3 Порядку та умов субвенція спрямовується на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України, зокрема на: придбання, у період дії воєнного стану, деревини паливної для безоплатної видачі населенню територій, прилеглих до зони проведення воєнних (бойових) дій, а також на компенсацію витрат, пов’язаних з доставкою деревини паливної населенню.

Для розподілу субвенції згідно з підпунктом 4 пункту 3 цих Порядку та умов обласні військово-цивільні, військові адміністрації (у разі їх утворення) затверджують переліки та обсяги деревини паливної в межах кількості домогосподарств, які потребують забезпечення деревиною паливною, і порядки доставки та безоплатного розподілу деревини паливної серед домогосподарств.

Постановою Кабінету Міністрів України від 8 жовтня 2022 р. № 1139 здійснено розподіл у 2022 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо підтримки територій, що зазнали негативного впливу внаслідок збройного конфлікту на сході України між обласними бюджетами.***

Обласному бюджету Дніпропетровської області розподілено обсяг субвенції у розмірі понад 58 млн гривень.

Юридична команда Дніпровського офісу БФ “Право на захист” з’ясувала затверджений Дніпропетровською ОДА порядок доставки та безоплатного розподілу деревини для безоплатної видачі та інформує населення прифронтових територій Дніпропетровщини як діяти, щоб отримати паливну деревину від держави.

Згідно пункту 5 Порядку доставки та безоплатного розподілу деревини паливної для безоплатної видачі населенню територій, прилеглих до зони проведення воєнних (бойових) дій в Дніпропетровській області у період воєнного стану, затвердженого розпорядженням голови Дніпропетровської ОДА від 27.10.2022 №Р-174/0/3-22 (далі – Порядок) деревина паливна розподіляється між домогосподарствами відповідними виконавчими органами сільських, селищних, міських рад пропорційно визначеним потребам, але у вартісному розрахунку не більше 10 тис гривень на домогосподарство.

Відтак, сільські, селищні, міські голови є відповідальними за визначення кількості домогосподарств у межах територіальної громади, які потребують забезпечення деревиною паливною, обсяги деревини для їх потреб, а також визначають місця доставки та зберігання деревини паливної на території громади.

Для безоплатного отримання деревини паливної одна з осіб, що проживає у відповідному домогосподарстві, має подати письмову заяву у довільній формі, що скріплюється підписом цієї особи, виконавчому органу сільської, селищної, міської ради.

На підставі поданої заяви сільські, селищні, міські голови приймають рішення про надання домогосподарству деревини паливної перш за все стосовно домогосподарств, в яких проживають особи, що мають пільги згідно з чинним законодавством (при цьому до заяви слід надати завірені належним чином копії документів, що посвідчують право на пільги).

До заяви слід додати копії документів:

 • паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу;
 • документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус (для іноземців або осіб без громадянства;
 • документ, що підтверджує повноваження законного представника (якщо заява подається законним представником);
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків й офіційно сповістили про це відповідний орган, що контролює, та мають відмітку в паспорті);
 • документ, що підтверджує наявність відповідного соціального статусу (за наявності такого);
 • інші документи, що підтверджують належність заявника до відповідного домогосподарства.

Деревина паливна, придбана за рахунок коштів субвенції та розподілена згідно з цим Порядком, надається домогосподарству одноразово.

Підтвердження отримання домогосподарством деревини паливної здійснюється шляхом підписання представником такого домогосподарства за наявності документів, які підтверджують особу, відповідних документів, наданих особою, що здійснює доставку деревини.

Згідно інформації, наданої Дніпропетровською ОДА, мешканців наступних громад влада забезпечить безоплатною деревиною:

 • Марганецька міська територіальна громада;
 • Нікопольська міська територіальна громада;
 • Великомихайлівська сільська територіальна громада;
 • Зеленодольська міська територіальна громада;
 • Маломихайлівська сільська територіальна громада;
 • Мирівська сільська територіальна громада;
 • Новопавлівська сільська територіальна громада;
 • Покровська селищна територіальна громада;
 • Червоногригорівська селищна територіальна громада;
 • Широківська селищна територіальна громада.

Нагадаємо, що Мінреінтеграції опублікувало на власному веб-сайті категорії домогосподарств, які мають пріоритетне право на отримання безкоштовної деревини.

Відповідно до наданих роз’яснень першочергове право на отримання безоплатної паливної деревини мають самотні люди похилого віку (від 60 років), важкохворі, особи з інвалідністю I або II групи, багатодітні сім’ї, самотні опікуни дітей, вагітні жінки й матері з дітьми віком до двох років, а також особи, які на початку опалювального періоду не користувалися субсидією для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Звертаємо увагу, що домогосподарства внутрішньо переміщених осіб можуть претендувати на отримання безоплатної деревини від держави у загальному порядку.

* https://www.kmu.gov.ua/news/meshkantsi-osoblyvo-nebezpechnykh-terytorii-mozhut-bezoplatno-otrymaty-drova-rishennia-uriadu
** https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/769-2017-%D0%BF#Text
*** https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1139-2022-%D0%BF#Text