Зробити пожертву
Укр / Eng
07.04.22

«Я боюся, що якщо вирішу виїхати, то не зможу перетинати контрольно-пропускні пункти чи кордони, бо в мене немає документів. А ще більше боюся, що мене розлучать з моїми дітьми, адже в мене немає жодних доказів, що я їхня мати», — сказала в інтерв’ю виданню Thomson Reuters Foundation одна з наших бенефіцарок Світлана Гончарова, яка є особою без громадянства.

Жінка перебуває в Сумах та через відсутність будь-яких документів побоялася виїхати з-під обстрілів, лишаючись з двома дітьми в підвалі. Про те, як вона переживає з дітьми цей складний час і про життя без громадянства читайте в статті Thomson Reuters Foundation.

Проблемами осіб без громадянства та під ризиком безгромадянства в Україні опікується Благодійний фонд «Право на захист». За словами Софії Кордонець, керівниці проєкту фонду, хоча сусідні країни і відкрили свої кордони, відомо лише декілька випадків, коли особи без громадянства змогли виїхати з України (частина з них мали прострочені радянські паспорти). Особи без громадянства стикаються з більшими перешкодами у пошуку житла та допомоги, якщо вирішують переміститися країною, їм складно виїхати за кордон та є висока вірогідність, що вони ніколи не зможуть повернутися назад.  

«Перше питання, яке вони нам задають, часто не «як я можу виїхати?», а «як я можу повернутися?» – відзначає Софія. 

Війна ставить недокументовану людину в надзвичайно складні обставини. І в мирний час людина без документа, що посвідчує особу, обмежена в свободі пересування, а страх бути затриманим є звичайним явищем для таких людей. З цим страхом недокументовані особи без громадянства (ОБГ) в Україні живуть десятки років, а часом і все життя. 

Отримувачі допомоги БФ “Право на захист”, які не мають документа, що посвідчує особу, не наважуються переміщуватися з небезпечних регіонів, охоплених війною, зокрема через цей страх. Вимушені до постійних обмежень протягом життя, вони зараз опиняються в пасці в небезпечних населених пунктах і без можливості отримати допомогу. Їхня єдина надія – це волонтери, які зараз працюють на межі можливостей!

За даними Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) В Україні проживає близько 35 тисяч людей з невизначеним громадянством та осіб без громадянства.  Оскільки офіційні і точні дані відсутні, таких людей може бути більше. Частина людей не має жодних документів, водночас вони “намагаються жити”, виборюючи собі право на повноцінне життя і, навіть, асоціюючи себе з нашою державою.

БФ “Право на захист” робить все можливе щоб допомогти цим людям продовжити спроби документуватись, надає необхідну інформацію та допомогу. 

Фото: Emma Batha, Thomson Reuters Foundation.