Зробити пожертву
Укр / Eng
14.07.22

Олег з Бахмуту, що на Донеччині. На початку лютого хлопця зарахували на 1 курс Рижського Інституту транспорту та зв’язку, що в Латвії. Там він почав навчатись на денній формі навчання за програмою бакалавра.

Після початку бойових дій у лютому, хлопець вимушений був евакуюватися до Чернівців. З квітня Олег повинен був перебувати в Латвії на навчанні. Мав лист-запрошення від ректора ВНЗ, де навчався. 

Наприкінці травня хлопець спробував виїхати на навчання в Ригу, проте на українсько-румунському кордоні йому відмовили. Пояснили відсутностю в нього свідоцтва про відстрочку від мобілізації та Дозволу про перетин державного кордону України.

Олег одразу звернувся до приватного адвоката в Чернівцях, уклав угоду про надання правової допомоги, сплатив 3000 грн за його послуги. Однак ніякої допомоги не отримав. Адвокат уникав зустрічі з клієнтом, а гроші не повернув. 

У відчаї хлопець самостійно не один раз звертався до Чернівецького міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП), щоб отримати дозвіл для виїзду за кордон. На жаль, це йому не вдалося зробити.

На одній із правових групових сесій, яку проводили наші колеги з Чернівецького офісу БФ “Право на захист”, Олег звернувся до регіонального монітора Інни Авраменко. У юридичної команди м. Чернівці в цей час вже сформувалась позитивна практика надання правової допомоги в схожих питаннях. Тож вона направила його на консультацію до  регіонального юриста Інни Руднєвої. Наша колега підготувала відповідні запити до військкомату. Після цього хлопцю надали можливість пройти медичну комісію та поставили на облік (до цього наполягали на його поверненні до Бахмуту в ТЦК та СП). 

“Особи, які є студентами та слухачами навчальних закладів за кордоном мають право перетинати кордон України під час воєнного стану, надавши  студентський квиток, довідку з навчального закладу, виклик на навчання або документ, що підтверджує право на тимчасове проживання в країні у зв’язку із навчанням. Також для можливого перетину кордону студентам необхідно звертатися до ТЦК та СП за місцем обліку та зробити запис у військово-обліковому документі щодо надання відстрочки від призову (призову за мобілізацією) і отримати дозвіл на перетин кордону від керівника відповідного ТЦК та СП — довідку про відстрочку, яка видається ТЦК та СП про тимчасову непридатність (від 1 до 6 місяців) до військової служби”, – пояснила регіональний юрист БФ “Право на захист” Інна Руднєва.

Згодом Олег отримав головне – «Довідку для виїзду за кордон». Хлопець уже знаходиться в Латвії та не забарився зі словами вдячності:

“Дуже дякую за допомогу! Через 2 тижні після звернення до вас, я отримав всі документи та спокійно виїхав на навчання. Пані Інна – професіонал своєї справи та дуже гарна людина”.

Ми дякуємо Олегу за теплі слова та нагадуємо, що для виїзду за кордон пересічний студент при собі повинен мати такі документи:

▪ документ, що надає право на перетин державного кордону (закордонний паспорт);

▪ документ, що підтверджує навчання за кордоном;

▪ довідку про відстрочку;

▪ військово-обліковий документ із записом щодо надання відстрочки від призову (призову за мобілізацією).