Зробити пожертву
Укр / Eng
14.07.22

Масове виселення переселенців з гуртожитків та місць компактного розташування – одна з найактуальніших проблем, що потребує негайного вирішення. До нашого фонду звертаються переселенці з проханням допомогти в цьому питанні з різних областей України. Ось лише одне звернення від мешканців гуртожитку професійно-технічного училища в Хмельницькому:

Що робити переселенцям, якщо їх примусово виселяють з гуртожитку?

«Нам сказали виселитися до серпня, бо гуртожиток мають готувати до навчального року, але куди нам йти? Фінансової можливості орендувати інше житло за наявними ринковими цінами у нас немає, повернутись до свого міста ми не можемо через активні бойові дії, а декому з людей – вже нікуди повертатися, бо житло зруйноване», – розповідає Наталя С.

Щоб розібратися з проблемою, юридична команда БФ «Право на захист» у Хмельницькому вирушила до гуртожитку, де юристи зустрілися з мешканцями та керівництвом установи.

Виявилося, що керівництво таким чином виконує наказ Міністерства освіти про підготовку до навчального року, тому оголосило про виселення.

May 3, 2022 Lviv, Ukraine A school gym is used as temporary housing for IDPs. PHOTOGRAPH by ALAN CHIN

Благодійний фонд “Право на захист” звернувся до місцевої влади

Юрист Валерій Редик разом з ініціативною групою переселенців підготували колективні звернення до Хмельницької міськради та обласної цивільної адміністрації.

«Примусове виселення сімей без надання альтернативного житла є порушенням права на забезпечення тимчасовим житлом внутрішньо переміщеної особи. Стаття 47 Конституції України гарантує право кожного на житло. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону. Згідно з частиною 8 статті 11 Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, місцеві державні адміністрації в межах своїх повноважень забезпечують надання у тимчасове користування внутрішньо переміщеним особам житлового приміщення або соціального житла, придатного для проживання, за умови оплати зазначеними особами відповідно до законодавства вартості житлово-комунальних послуг», – зазначає юрист.

На щастя, людей почули та виселення призупинили. Зараз у гуртожитку залишаються близько 100 родин переселенців з Донецької, Луганської та інших областей. З-поміж них є сім’ї з дітьми, а також особи з інвалідністю та соціально незахищені родини.

Надання житла переселенцям – першочергове завдання – Мінре

Наразі проблема надання житла для переселенців знаходиться на контролі Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Віцепрем`єр Ірина Верещук вже наголошувала, що виселення ВПО з закладів освіти без надання альтернативного місця тимчасового проживання є неприпустимим.

«Мінреінтеграції скерувало відповідного листа на керівників структурних підрозділів з питань освіти обласних, Київської міської та районних військових адміністрацій, а також – органів місцевого самоврядування з вимогою терміново – до 25 липня – опрацювати питання переміщення таких ВПО у тимчасове або соціальне житло з придатними умовами для поселення», – зазначається на сайті https://minre.gov.ua/…/ne-mozhna-vyselyaty-vpo-iz….

Нагадаємо, що юристи БФ «Право на захист» надають безплатні юридичні консультації переселенцям щодня з 7:00 до 22:00 за номерами телефонів:

VODAFONE: +380995075090

KYIVSTAR: +380685075090

LIFECELL: +380935075090

А також в Телеграм-каналі: https://t.me/pravonazahyst .

UNHCR Ukraine – Aгентство ООН у справах біженців в Україні