На початку року переселенці Оксані, яка мешкає у Добропіллі, за рішенням УПСЗН були припинені виплати щомісячної адресної допомоги. Крім того, жінку зобов’язали повернути вже виплачену їй грошову допомогу.
«Підставою для рішення УПСЗН стало те, що у власності ВПО є житлове приміщення, – коментує Вадим Стремоухов, адвокат Запорізького офісу БФ «Право на захист». – Насправді ж Оксані належить лише 1/5 частка квартири площею 9 кв. м., що унеможливлює її проживання там разом із дитиною. До того ж, у вказаній квартирі із своєю родиною мешкає її колишній чоловік».
Переселенка звернулася до суду із позовом, в якому просила визнати дії УПСЗН протиправними, а також зобов’язати управління відновити соціальну виплату.
Рішенням Добропільского міськрайонного суду Донецької області позовна заява ВПО була задоволена у повному обсязі. Обґрунтовуючи рішення, суд зазначив, що, згідно з чинним Житловим кодексом, норму житлової площі встановлено у розмірі 13,65 кв. м. на одну особу; суд прийшов до висновку, що позивач є особою, переміщеною з тимчасово окупованої території України та має право на отримання адресної допомоги як особі, переміщеної з тимчасово окупованої території України, оскільки не має у власності житлового приміщення, в якому вона могла б фактично проживати разом із своєю родиною, уникаючи у такий спосіб витрат на оплату житла, зокрема його оренду.
Наявна ж у власності переселенки 1/5 частка квартири, як надалі зазначив суд, не може вважатися житловим приміщенням, придатним для проживання ВПО із дитиною в розумінні положень чинного законодавства, зокрема п. 6 Постанови КМУ № 505. «Припиняючи виплату грошової допомоги переселенці та її дитині внаслідок неповідомлення нею УПСЗН про наявність у власності 1/5 частки квартири та вимагаючи повернення вже сплаченої грошової допомоги, УПСЗН діяв неправомірно, не врахувавши того, що ВПО фактично не мала придатного для проживання приміщення», – підкреслив Вадим Стремоухов.
Нажаль, в аналогічній справі Ленінський районний суд м. Запоріжжя став на бік УПСЗН, задовольнивши позовні вимоги УПСЗН до ВПО про стягнення виплаченої адресної допомоги у сумі майже 23 тис. грн у зв’язку з наявністю у переселенки на праві власності житлової площі, яка розташована на підконтрольних Уряду України територіях.
Під час винесення зазначеного рішення судом не було взято до уваги, що наявна у ВПО на праві власності нерухомість у розмірі 6,4 кв. м. не може вважатися житловим приміщенням, придатним для проживання переселенки з сином та чоловіком, адже на одного члена сім’ї приходиться лише 2,13 кв. м.
«Наразі команда юристів нашого офісу надає правову допомогу переселенці у складені скарги на рішення суду першої інстанції та представлення її інтересів у апеляційному суді для того, щоб відстояти справедливість та звернути увагу громадськості на неправомірні дії Управління соціального захисту населення», – зазначила Вікторія Саломатіна, керівник регіонального офісу БФ «Право на захист» у Запоріжжі.