Зробити пожертву
Укр / Eng
25.05.17

Невдовзі після того, як новий Тимчасовий порядок перетину лінії зіткнення № 222-ог від 14.04.2017 відкрив громадянам можливість переміщення з тимчасово непідконтрольної території багатотоннажних транспортних засобів (вантажних автомобілів, автобусів тощо), до співробітників БФ «Право на захист» звернувся чоловік, в якого на непідконтрольній території залишились 2 таких транспортних засоби – 20-тонний автокран та 19-тонний самоскид.  Він захотів вивезти це майно на підконтрольну територію відповідно до нового порядку.

Ще у листопаді 2014 року Володимир* виїхав із Донецької області у Київ, де став на облік ВПО, і весь цей час він не міг вивезти ці два транспортні засоби – такої можливості просто не було передбачено Порядком.

12 травня у супроводі співробітників БФ «Право на захист» чоловік приїхав на КПВВ «Маріїнка», щоб дізнатися, як працює процедура на практиці. Виявилось, що представники Держприкордонслужби про новий Порядок знають, але ще ніхто не вивозив багатотоннажних транспортних засобів.

На КПВВ чоловік написав відповідну заяву, яку попередньо усно погодили представники фіскальної та Держприкордонслужби. Крім того, він з’їздив до Координаційного центру в  смт. Велика Новосілка, де також надали попередню згоду. Після цього чоловік вирушив на непідконтрольну територію, щоб забрати самоскид.

О 7 ранку 16 травня він на самоскиді прибув на «нульовий» блокпост, але далі його не пропустили. Довелося залишити транспортний засіб там і вирушити на КПВВ на автобусі. У пункті пропуску він повторно подав заяву, але її розгляд затягувався. О 10 ранку на КПВВ прибули співробітники БФ «Право на захист». Юрист Любов Лисенко звернулася до старшого цього прикордонного загону, який в свою чергу, знову зв’язався з Координаційним центром. Після цього Володимиру дозволили привезти самоскид з нульового блокпосту на КПВВ для огляду. Коли він привіз транспортний засіб на КПВВ, працівники фіскальної та Держприкордонслужби дуже ретельно оглянули самоскид. Врешті-решт, близько 14 години чоловіка на самоскиді пропустили на підконтрольну територію. Трохи згодом Володимир планує вивезти і автокран.

«Ми побачили, що Порядок працює і дійсно тепер можливо вивезти з непідконтрольної території важкі транспортні засоби, – зазначила Любов Лисенко, юрист БФ «Право на захист». –  Але процедура недосконала. Окрім того, що вона займає дуже багато часу і потребує багатьох погоджень, є ще й безпековий момент: чоловік був вимушений покинути самоскид на «нульовому» блокпості та поїхати писати повторну заяву, а в цей час міг початися обстріл та пошкодити власність переселенця. Крім того, новим Порядком не передбачено надання письмової відмови, немає журналу реєстрації заяв на перевезення важких транспортних засобів. У майбутньому це може призводити до складнощів, адже просто незрозуміло, як зафіксувати відмову у провезенні такого транспортного засобу і як її потім, у разі необхідності, можна оскаржити».

Тим не менш, правозахисники позитивно оцінюють це нововведення: переселенці нарешті зможуть вивезти із непідконтрольної території рухоме майно, чого не могли зробити протягом 3 років. Сподіваємося, що процедура отримання згоди на провезення таких транспортних засовів через КПВВ налагодиться і буде проходити швидше.

*Ім’я переселенця змінене із міркувань безпеки