До юристів харківського офісу БФ «Право на захист» звернулися дві сім’ї внутрішньо переміщених осіб. Деталі трагічних історій кожної з них різняться, проте об’єднує їх одне — в обох унаслідок обстрілу загинули рідні.
Родина Ф. втратила двох найдорожчих людей: у результаті обстрілу одного з населених пунктів Лутугинського району, що тепер розташований на непідконтрольній території Луганської області, 20 липня 2014 року загинули Микола Ф., 1957 р. н., та Дмитро Ф., 1991 р. н. Трагедія сталася на очах Олени, дружини й матері загиблих. Оскільки обстріл продовжувався, жінці ніхто не міг допомогти. Вона перебувала поряд із понівеченими тілами своїх рідних, а поряд у полум’ї палав їхній будинок. Сусіди лише через кілька годин змогли забрати Олену до себе. Жінка була в розпачі — в одну мить втратила найдорожчих людей. У неї залишилася донька.
Друга історія не менш трагічна — внаслідок обстрілу населеного пункту в передмісті Дебальцевого Донецької області, яке нині також перебуває на непідконтрольній території, 22 cічня 2015 року поранено чоловіка — Віталія К. Його родина боролася за його життя, не шкодуючи ані сил, ані коштів. Однак поранення були надто тяжкими. 9 лютого 2015 року Віталій К. помер у лікарні. Його дружина, донька та батьки дуже тяжко переживали втрату, переживають її й до нині. Смерть Віталія кардинально змінила їхні життя. Батьки через погіршення стану здоров’я після смерті сина не мали сил для обстоювання права на отримання компенсації в судовому порядку. Захист інтересів родини в суді взяли на себе дружина та донька Віталія.
Втрати родин К. та Ф. є довічними та непоправними. І хоча жодними коштами їх компенсувати неможливо, проте сім’ям було необхідно обстояти право на компенсацію від Держави Україна, адже вони залишилися без годувальників. Тож фахівці юридичної команди БФ «Право на захист» розпочали роботу із захисту прав і законних інтересів родин у суді.
- Орджонікідзевський районний суд м. Харкова рішенням від 3 жовтня 2019 р. у справі родини К. частково задовольнив позов — з державного бюджету України на користь двох позивачок стягнуто по 200 000 грн кожній на відшкодування моральної шкоди, завданої смертю фізичної особи внаслідок терористичного акту.
- Комінтернівський районний суд м. Харкова рішенням від 28 жовтня 2019 р. також частково задовольнив позов родини Ф. — на користь двох позивачок із державного бюджету України в рахунок відшкодування моральної шкоди стягнуто по 500 000 грн кожній.
Але боротьба за права для жінок обидвох родин на цьому не завершилася. Представник Кабінету Міністрів України подав апеляційні скарги на рішення судів першої інстанції. Апеляційні скарги подали й позивачки — щодо зміни розміру відшкодування.
14 січня 2020 р. Харківський апеляційний суд за участі представниці позивачок, адвокатки БФ «Право на захист» Олени Приходько, розглянув апеляційні скарги та ухвалив позитивне рішення на користь жінок:
- рішення Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 3 жовтня 2019 року змінено в частині розміру моральної шкоди — на користь позивачок із державного бюджету України на відшкодування моральної шкоди, завданої смертю фізичної особи внаслідок терористичного акту, стягнуто по 500 000 грн кожній;
- рішення Комінтернівського районного суду м. Харкова від 28 жовтня 2019 року — залишене без змін, а апеляційна скарга Кабінету Міністрів України — без задоволення.