Зробити пожертву
Укр / Eng
14.06.17

12 червня у приміщенні Українського інституту майбутнього відбулася дискусія «Визначення правового статусу окремих районів Донецької, Луганської областей та АР Крим», під час якої народні депутати – автори трьох різних законопроектів про тимчасово окуповані території – презентували свої законодавчі ініціативи. Також були обговорені міжнародно-правові аспекти окупації АР Крим і Донбасу.

Захід ініціювала коаліція неурядових правозахисних організацій, які допомагають внутрішньо переміщеним особам і населенню, що постраждало внаслідок збройного конфлікту на Сході України та окупації Криму (благодійний фонд «Право на захист», громадська організація «КримСОС», благодійний фонд «Восток-СОС»).

Під час дискусії було презентовано Проект Закону про тимчасово окуповану Російською Федерацією територію України (реєстр. №6400, автор – Сироїд О.І.), Проект Закону про тимчасово окуповані Російською Федерацією та тимчасово непідконтрольні території України внаслідок збройного конфлікту з використанням терористичних угрупувань, які отримують підтримку ззовні (реєстр. №6400-1, автор – Веселова Н.В.) та Проект Закону про тимчасово окуповану Російською Федерацією територію України (реєстр. №6400-2, автор – Найєм М.).

Народний депутат України Єгор Соболєв від імені колективу авторів законопроекту № 6400 представив основні його положення.

«Ми виходимо з думки, що насправді на території Донбасу ми маємо війну за незалежність,  зауважив народний депутат,  В умовах такого масштабу агресії, ми вважаємо, що збереження незалежності України є найголовнішим завданням, яке ніколи в останні роки не піддавалося такій загрозі, як зараз, і всі дії держави по захисту, в тому числі прав її громадян, мають виходити з необхідності втілити це завдання – відстояти незалежність України. Ми, відповідно, в цих умовах вважаємо, що обмеження окремого роду прав, особливо людей, які проживають на окупованих територіях, воно є правовим, крім того, необхідним, в тому числі для збереження найважливішого права з прав першої категорії – права на життя.»

Народні депутати Наталія Веселова і Мустафа Найєм представили два альтернативних законопроекти

«Є різні за статусом і є різні за геополітичним становищем окуповані території, тобто де-факто і Крим, і окремі частини Донбасу окуповані, але ми не можемо їх прирівнювати і вносити в один закон, – зазначила Н. Веселова, – Тут існує два різні види окупації. У Криму це пряма окупація: Росія не заперечує того, що там є її війська, є її адміністрації, вона під тиском заставляє людей приймати громадянство Росії для того, щоб вони могли користатися всіма правами і законодавством Російської Федерації. На Донбасі ситуація дещо інша. В окремих районах Донецької і Луганської областей, які зараз непідконтрольні українській владі, Росія заперечує присутність своїх військ, заперечує присутність контрольованих адміністрацій, до того ж підкреслюється, що там проживають громадяни, які відокремилися і будують свої окремі держави. Це таж окупація, але вона непряма, а здійснюється через третіх осіб».

В свою чергу, народний депутат Мустафа Найєм, презентуючи свій законопроект № 6400-2 підкреслив, що «Головна відмінність нашого законопроекту, хоча 90% у нас збігається з тим, що є у законопроекті Оксани Сироїд, полягає у тому, що ми у нашому законі прописуємо  наші зобов’язання перед нашими громадянами на тій території згідно з міжнародним законодавством».

Презентуючи власні законопроекти, народні депутати обговорили можливі шляхи врегулювання питання перетину лінії зіткнення, пенсійного забезпечення жителів непідконтрольних і окупованих територій, доставки гуманітарних вантажів для допомоги цивільному населенню в зоні АТО, документування громадян України з непідконтрольних і окупованих територій тощо.

Окрім цього, були обговорені можливі наслідки прийняття законопроектів Верховною Радою України. Наприклад, коментуючи законопроекти, Микола Гнатовський, доцент кафедри міжнародного права ІМВ КНУ ім. Тараса Шевченка, зазначив: «Самодіяльність Верховної Ради тут без Президента, без Уряду, без Міністерства закордонних справ, Міністерства юстиції, зокрема, як міністерств, які несуть особливу відповідальність, ні до чого позитивного не призведе. Тому я все ж таки б закликав до консолідації всіх зусиль».

На завершення дискусії юрист правозахисної групи Global Rights Compliance Анна Микитенко презентувала довідку «Чи окупований Донбас?», приділивши увагу міжнародно-правовій позиці щодо status quo непідконтрольних територій Донбасу.