Зробити пожертву
Укр / Eng
14.06.18

У збірнику «100 доль» ми розповіли історію Лідії Михайлівни, якій у березні 2016 року було припинено пенсійні виплати.

У вересні 2017 року з допомогою правозахисників жінка звернулася до суду з позовом щодо визнання дій управління ПФУ незаконними.

Рішенням суду першої інстанції позов задоволено частково та жінці мали виплатити пенсію за останні 6 місяців. Це означало тільки одне: відмовитися від пенсійних виплат майже за цілий рік.

Ухвалою апеляційного суду рішення суду першої інстанції було залишено без змін. Тож, прагнучи отримати справедливе рішення суду, Лідія Михайлівна разом із правозахисниками подала касаційну скаргу до Верховного Суду.

Нарешті, справедливість було відновлено! Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду скасував рішення попередніх інстанцій та повністю задовольнив позовні вимоги Лідії Михайлівни (справа № 646/6250/17; адміністративне провадження №К/9901/2128/18).

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду врахував, що пенсія за своєю правовою природою є єдиним джерелом існування пенсіонера, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції). Нараховані суми пенсії, на виплату якої пенсіонер мав право, але не отримав своєчасно з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження шестимісячним строком (в межах загального строку позовної давності) з нарахуванням компенсації втрати частини доходів (ст. 46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»).

У даному випадку наявність у позивача статусу внутрішньо переміщеної особи створює для неї на відміну від інших громадян України певні перешкоди в отриманні її пенсії, яка призначена у зв’язку з трудовою діяльністю, та потребує від пенсіонера здійснення додаткових дій, не передбачених законами щодо пенсійного забезпечення, зокрема, ідентифікація особи, надання заяви про поновлення виплати пенсії, яка була припинена органом Пенсійного фонду без прийняття відповідного рішення.

«Такі справи є надзвичайно важливими, адже кожен задоволений позов, кожне рішення Верховного Суду – підтвердження того, що постановою № 365 Кабінет Міністрів України значно обмежив гарантовані законом права пенсіонерів, – зазначила Юлія Трало, координатор з питань надання правової допомоги БФ «Право на захист». – Ми знову наголошуємо, що отримання заслуженої пенсії переселенцями-громадянами України не має залежати від комісій, довідок ВПО, чи ще якихось чинників, не передбачених відповідними Законами України».