20 липня у Сєвєродонецьку відбулася прес-конференція «Законодавчі нововведення: у Сєвєродонецьку правозахисники роз’яснили, як переселенцям захистити свої права».
Головними проблемами внутрішньо переміщених осіб в Україні залишаються призупинення або відмова у нарахуванні виплат та незрозумілість процедур перевірки переселенців. Крім того, за даними БФ «Право на захист», переселенці найчастіше звертаються за юридичною допомогою із питань відновлення документів (паспорт, ІПН, документи про освіту, правовстановлюючих документів на майно), отримання довідки ВПО, звільнення з підприємств на непідконтрольною території і подальшого оформлення документів для працевлаштування, отримання субсидій.
Правозахисники наголосили, що протягом останніх 5 місяців основною проблемою переселенців стала кампанія Мінсоцполітики з перевірки ВПО, яка для багатьох з них обернулася «призупиненням» соціальних виплат і пенсій.
На думку представників Агентства ООН у справах біженців (UNHCR), особливу тривогу викликає стан пенсіонерів, для яких отримання пенсії сьогодні залежить від статусу ВПО. Держава не повинна пов’язувати пенсійні виплати із отриманням спеціального статусу.
Моніторинг, проведений БФ «Право на захист» у рамках Проекту, показав, що переважна більшість переселенців постійно проживає на підконтрольній території.
Так, у Луганській області 73,7% ВПО відповіли, що постійно проживають на підконтрольній території; серед них 82,7% зазначили, що проживають за адресою, вказаною у довідці. На 82,4% опитаних, які проживають на підконтрольній Україні території, ситуація із призупиненням вплинула суттєво або критично. Це означає, що переважна більшість ВПО, які проживають у Сєвєродонецьку та області, постраждали від перевірок безпідставно.
«Від цієї кампанії перевірок переселенців постраждали ВПО, що постійно проживають на підконтрольній території, зокрема, найбільш уразливі категорії населення – пенсіонери, інваліди тощо», – підкреслила Олена Грекова, керівник Сєвєродонецького офісу БФ «Право на захист».[vc_single_image image=”3602″]8 червня Кабмін затвердив Постанову №365, яка стала підставою для додаткових перевірок внутрішньо переміщених осіб.
«Так, на рівні акту Кабміну були затверджені припинення соціальних виплат, які практикувалися попереднім урядом, та введені перевірки ВПО, які отримують будь-які соціальні виплати і пенсії; з’явилися так звані робочі групи, що складаються з представників МВС, СБУ, Фінінспекції, Держаудиту, ДМС. Вони мають право перевіряти переселенців за місцем реєстрації поза графіком або планом, а також оцінювати матеріально-побутові умови та складати акт, на підставі якого потім буде виноситися рішення про призначення соціальної допомоги та пенсії», – зазначив Роман Одокієнко, юрист Сєвєродонецького офісу БФ «Право на захист».
Представники БФ «Право на захист» беруть активну участь в засіданнях робочої групи щодо внесення змін у постанову №365, але перші три зустрічі з представниками Мінсоцполітики залишились безрезультатними. Пропозиції щодо внесення змін у постанову №365, надані громадськими організаціями вже три тижні залишаються без коментарів від представників Мінсоцполітики.
У своєму звіті за 3 місяці роботи Уряд серед досягнень вказав “розблокування соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, спрощення ведення обліку ВПО і удосконалення системи призначення і здійснення соціальних виплат”. Насправді великій кількості переселенців соціальні виплати до сих пір не відновлені, місцеві управління соціального захисту не в змозі реалізувати нові “вдосконалені” механізми призначення та здійснення соціальних виплат на практиці.
Юрист відзначив, що за таких обставин все більше переселенців звертаються по допомогу. За період травень-початок червня цього року юристами БФ «Право на захист» надано допомогу ВПО у складанні понад 350 звернень щодо відмов у призначенні та призупиненні адресної допомоги, деяких видів соціальної допомоги, пенсій; складено більше 30 позовних заяв, половина яких направлена у суди. Декілька виграних судових справ стосувалися саме відновлення виплат ВПО.
Правозахисники наголошують: на сьогоднішній день хоч і тривалим, але поки одним із найбільш перспективних способів захистити себе залишаються суди, тому так важливо, щоб ВПО оскаржили неправомірні дії і рішення органів державної влади.
В рамках Проекту переселенці можуть отримати безкоштовну юридичну допомогу з таких питань: реєстрація ВПО, адресна допомога ВПО, соціальні/пенсійні виплати, одержання документів, що посвідчують особу, одержання інших видів документів, в тому числі актів громадянського стану, свобода пересування, сімейні питання, працевлаштування/економічна активність, доступ до житла/землі/власності, громадянські права та свободи, доступ до послуг (освіта, медицина тощо), кримінальне право та адміністративні правопорушення, гендерно-обумовлене насильство.
Адреса офісу «БФ «Право на захист» у м. Сєвєродонецьк:
вул. Гагаріна, 98, оф. 48, тел.: +38 (099) 050 21 83
Офіс працює із понеділка по п’ятницю з 8:00 до 17:00
Крім того, юристи Проекту проводять регулярні виїзні групові правові сесії та індивідуальне консультування на підконтрольній українському уряду території.